Hipnoza - manipulacja czy doskonałe narzędzie terapeutyczne?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 16:10
Magia, wymazywanie wspomnień, pozbawianie świadomości, manipulowanie ludźmi czy rzeczywista pomoc w pokonaniu takich problemów jak: uzależnienia, zespół stresu pourazowego, lęki, zaburzenia odżywiania czy ból? Sprawdzamy, czy hipnoza naprawdę działa i komu może pomóc.
Hipnoza ma zastosowanie m.in. w psychoterapii
Hipnoza ma zastosowanie m.in. w psychoterapiiFoto: shutterstock/Andrey_Popov

Hipnoza od dawna fascynuje, a jednocześnie budzi obawy. Narosło wokół niej wiele mitów, jednak jak się okazuje zastosowanie hipnozy w terapii może pomóc. - Hipnoza nie funkcjonuje tak, jak pokazywane jest to na filmach. Człowiek nie zasypia, nie traci przytomności i nie traci kontroli nad sobą - mówi Maksym Komar, dyplomowany i certyfikowany hipnoterapeuta. - Jest to interakcja pomiędzy terapeutą, a człowiekiem, który chce rozwiązać i przepracować problem, który kryje się wewnątrz psychiki - w podświadomości.  


Hipnoza - instrument terapeutów

Jak przekonuje gość Czwórki, w pracy terapeutycznej, hipnoza nie jest magią jak w pokazach iluzjonistów. Jest natomiast wspaniałym narzędziem oraz formą komunikacji ze swoją podświadomością.  

- Hipnozy nie należy rozpatrywać w kategoriach, czy jest dobra czy jest zła. Jest to instrument i zależy w czyich rękach tak naprawdę się znajduje. Co dana osoba będzie z tym instrumentem robić - podkreśla rozmówca Kuby Jamrozka. - Z każdym instrumentem można zrobić coś dobrego i coś złego.

Nie powinien dziwić więc fakt, coraz większego jej zastosowania w pracy psychoterapeutów. Znajduje coraz większe zastosowanie w różnych jej odmianach i dziedzinach. - Jest zindywidualizowana i dostosowana do osoby, która zgłasza się z cierpieniem - wyjaśnia Danuta. B. Sobańska, psycholog, psychoterapeuta i superwizor. - Włączam hipnozę w proces psychoterapii, w celu leczenia nieprawidłowości psychicznych i w celu wsparcia rozwoju psychicznego osoby, a nie w celu manipulacji tą osobą. Celem jest integracja i rozwój osoby pacjenta.

Zobacz także:


Hipnoza w pracy z podświadomością

W opinii ekspertki, hipnoza pozwala dotrzeć do pokładów naszej nieświadomości i tych okresów rozwojowych, które były zanim pojawiła się mowa. Czyli przed trzecim rokiem życia. - Bardzo często w pierwszych dwóch latach życia powstają zaburzenia - zauważa. - Tam są ulokowane źródła cierpienia, więc zastosowanie hipnozy regresyjnej, pomaga znaleźć źródło problemu.

Osoby, zgłaszają się na hipnozę z różnych powodów. Mogą być to problemy psychosomatyczne, dylematy wewnętrzne i traumy. Współpracę z terapeutą poprzedza wypełnienie specjalnej ankiety i wnikliwy wywiad. - Kiedy zgłasza się człowiek z konkretnym problemem, to oczywiście pragnę poznać jak najwięcej szczegółów, jakie taka osoba może podać - objaśnia Maksym Komar. - Dzięki temu mogę dostosować najbardziej wspierającą formę terapii. Nie w każdym przypadku jednak stosuję hipnozę. Jest to wspaniałe i fascynujące narzędzie, lecz nie zawsze jest konieczność jej stosowania, żeby skutecznie rozwiązać problem.


Posłuchaj
46:47 Czwórka/Strefa prywatna = hipnoza 22.02.2023.mp3 W audycji mówimy o hipnozie jako narzędziu terapeutycznym (Strefa prywatna/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Danuta. B. Sobańska (psycholog, psychoterapeuta i superwizor), Maksym Komar (dyplomowany i certyfikowany hipnoterapeuta)

Data emisji: 22.02.2023

Godzina emisji: 20.15

aw

Czytaj także

Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 15:46
- Jest udowodnione, że skupianie się na małych rzeczach i małych przyjemnościach wpływa na nasz poziom dobrostanu i szczęścia - mówi psycholog Anna Cyklińska. - Właśnie czerpanie radości z jakiejś czynności i zdarzenia tu i teraz i jej praktykowanie często ma ogromny wpływ na przyciąganie dobrych rzeczy. Nie przyciągamy ich jak magnes, tylko zauważamy je i smakujemy - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń