Psychoanaliza: wiedza, nauka czy mitologia?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 12:00
- Autor "Potyczek z Freudem" walczy z przekonaniem, że mamy być za wszelką cenę zdrowi, szczęśliwi, że należy unikać stresów i depresji. Jego zdaniem takie podejście może prowadzić do zniewolenia - mówi profesor Zofia Rosińska.
Audio
Zygmunt Freud
Zygmunt FreudFoto: Max Halberstadt/Wikipedia/domena publiczna

Współczesna kultura i psychoterapia promują ideał człowieka niemożliwy do zrealizowania w praktyce – uważa Tomasz Stawiszyński, autor książki "Potyczki z Freudem". Jego publikacja to zbiór felietonów filozoficznych, niedających się opisać jako "za Freudem" czy przeciw niemu. To polemika z nachalną psychoterapią dominującą w kulturze, a nie z psychologiem, lekarzem dusz jako takim - podkreśla prof. Rosińska, autorka słowa wstępnego.

/

- Polemizuję z postrzeganiem dzieciństwa jako determinantą naszej osobowości, z tym, na ile bardzo wczesne doświadczenia odbijają się w naszych problemach, relacjach - mówił gość Dwójkowych "Rozmów po zmroku". Jak podkreśla, przekonanie o kluczowej roli dzieciństwa przeniknęło do wielu późniejszych szkół, podczas gdy badania psychologów empirycznych prowadzone od lat 80. ubiegłego wieku pokazują, że istnienie takiego związku jest problematyczne. U Freuda zasadnicze znaczenie ma wczesne dzieciństwo, rodzina, a pomijany jest np. wpływ rówieśniczy

Jak podkreśla Agnieszka Leźnicka-Łoś psychoanaliza, której ojcem założycielem jest wiedeński lekarz, nie jest nauką, a wiedzą. Jej zadaniem jest ulżenie w cierpieniu. - Ona go nie zlikwiduje, nie sprawi, że będziemy inni, ma pomóc funkcjonować w bardzo złożonej rzeczywistości zarówno wewnętrznej, jak i  zewnętrznej. Ma pomoc pacjentowi zrozumieć co się dzieje - podkreśla terapeutka.

Gośćmi "Rozmów po zmroku" byli: Tomasz Stawiszyński - autor "Potyczek z Freudem", Agnieszka Leźnicka-Łoś oraz profesor Zofia Rosińska.
Do wysłuchania rozmowy zaprasza Barbara Schabowska .

Zobacz więcej na temat: depresja Zygmunt Freud
Czytaj także

Dobry Bóg, który pozwala na zło

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 17:00
Jak wszechmocny i dobry Stwórca mógł zgodzić się na świat pełen zła i cierpienia? Czy Boga można jakoś usprawiedliwić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy kobiety w czasach ciemności

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:00
Edyta Stein, Simone Weil i Hannah Arendt - Żydówki, myślicielki, piękne, odważne kobiety w diabelskich czasach. Im było podwójnie trudno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diabły w cerkwi, anioły w domach rozpusty

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 15:30
Święci dawnej Rosji byli oryginalni. Obrzucali kamieniami ściany świątyni, a całowali przybytki ziemskich uciech. Bełkocący, nadzy, cuchnący, byli pogardzani, a jednocześnie uwielbiani przez lud. Prawdziwi święci idioci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bauman: poddałem się prądowi wydarzeń...

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 12:00
- Moją pracę pojmuję jako nieustanny dialog z wiedzą i doświadczeniem innych. Bo natura myślenia jest dialogowa - podkreślał w Dwójce wybitny polski socjolog, filozof i eseista.
rozwiń zwiń