Depresja. W obliczu tej choroby nikt nie jest bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:00
- Warto podkreślić, że chorują coraz młodsi i coraz częściej. Depresja szczególnie zaskakuje nastolatków i studentów, których sytuacja życiowa jest dobra. Czują się wtedy winni - mówi psycholog Anna Nita.
Audio
  • Anna Nita o objawach depresji, jej diagnozie, terapii i leczeniu farmakologicznym (Dajesz radę/Czwórka)
W 2015 roku w Polsce 177 dzieci odebrało sobie życie, większość z tych ofiar to nastolatki. Nie ma statystyk, ile dzieci się nie leczy. Oprócz typowych objawów depresji mogą u nich pojawić się gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane.
W 2015 roku w Polsce 177 dzieci odebrało sobie życie, większość z tych ofiar to nastolatki. Nie ma statystyk, ile dzieci się nie leczy. Oprócz typowych objawów depresji mogą u nich pojawić się gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane.Foto: East News/Glow Images

Poczucie winy, obojętność, trudności w koncentracji, otępienie, długotrwałe obniżenie nastroju, brak energii, niska samoocena, zaburzenia snu i łaknienia, a nawet myśli samobójcze to kilka z najczęstszych objawów depresji. - Ludzie nie postrzegają tego jako chorobę, lecz słabość, mają poczucie, że coś jest z nimi nie tak - wyjaśnia ekspertka Fundacji Itaka. Z tego powodu chorzy rzadko trafiają do lekarza w początkowym etapie, a gdy sytuacja się przedłuża, zmusza ich do tego otoczenie. 

Na depresję może zapaść osoba w każdym wieku i życiowej sytuacji. Choć wymienione objawy sugerują szczególną podatność na chorobę wśród osób introwertycznych z natury, ofiarami depresji padają także otwarci i radośni ekstrawertycy. Tak było w przypadku Joanny, która swoją historię opowiedziała dziennikarce Czwórki Beacie Kwiatkowskiej.

Spot 2. edycji kampanii społecznej "Twarze Depresji. Nie oceniaj. Zaakceptuj". Źr. twarzedepresji.pl

23 lutego, w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją, Fundacja Itaka zainauguruje 2. edycję kampanii społecznej "Twarze Depresji. Nie oceniaj. Zaakceptuj". Będzie to pierwsza ogólnopolska akcja poświęcona depresji u dzieci i młodzieży. 

W audycji "Dajesz radę" gość Marty Hoppe wyjaśnia przebieg procesu leczenia i podpowiada, gdzie szukać pomocy.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Nita (psycholog, psychoterapeuta, Fundacja Itaka)

Data emisji: 22.02.2016

Godzina emisji: 12.00

asz/mg

Czytaj także

Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 09:00
O depresji mówi się coraz więcej, ale wciąż za mało - przekonuje w Czwórce Anna Zielińska, psychiatra ze Stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji". - Mówimy o innych chorobach i swoim prywatnym życiu, więc dlaczego nie mielibyśmy mówić o tym schorzeniu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie nastroju - chandra czy depresja?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 17:35
Jesienią częściej jesteśmy smutni, przygnębieni albo źli, zazwyczaj brakuje nam ochoty na aktywne spędzanie czasu, spotkania z przyjaciółmi, uprawianie sportu.
rozwiń zwiń