Food designer. Oto tricki, które warto znać

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 09:04
Food designer to człowiek, który odpowiada m.in. za ułożenie i fotografowanie jedzenia do książek kulinarnych. Jakie sztuczki stosują food designerzy i czy jedzenie przygotowane przez food stylistów rzeczywiście nadaje się do konsumpcji?
Audio
  • Stylista jedzenia - czym się zajmuje i jak zdobyć ten zawód? (Dajesz radę/Czwórka)
Praca food designera wymaga precyzji. Czego jeszcze?
Praca food designera wymaga precyzji. Czego jeszcze?Foto: Glow Images/East News

- Food desing to szeroka kategoria. Wykonując ten zawód można projektować menu, albo stylizować jedzenie do sesji zdjęciowych - opowiadała Maciejewska w Czwórce. I tłumaczyła, że food designer sprawia, że jedzenie pięknie się prezentuje, ale stosuje też różne sztuczki np. dno miski pełnej zupy wyłożone jest plasteliną, a do niego wbite są wykałaczki, na końcach których znajduje się zielony groszek. W dodatku zupa jest tylko mazią bez smaku. - Wiele gadżetów, które wykorzystujemy na co dzień w ogóle nie kojarzy się z kuchnią, np. pędzel do farbowania włosów - mówiła ekspertka.

Dlaczego owoce czasem skrapia się lakierem do włosów, ziemniaki formuje się łyżką do lodów, a same lody robi ze... smalcu? O tym także mówiła Maciejewska. W programie rozmawialiśmy także o tym, jakie predyspozycje trzeba mieć, by zostać food designerem i czy wystarczą te kulinarne i artystyczne?

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Edi Maciejewska (food stylistka)

Data emisji: 4.08.2016

Godzina emisji: 14.10

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdrowa żywność w szkołach. Coś się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 17:56
Minęło już niemal dziewięć miesięcy odkąd z półek szkolnych sklepików zniknęły słodycze. Co się zmieniło przez ten czas?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fast food jak narkotyki. Im mniej tego jesz, tym lepiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 17:00
Mówi się, że coraz więcej osób stawia na zdrowe jedzenie, a czasy fast foodów już dawno przeminęły. Niestety to tylko część prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Street food - to nie tylko burgery i frytki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 11:56
- W Europie Zachodniej i USA food trucki są pełnoprawnym elementem sceny gastronomicznej. W Polsce wciąż jest to traktowane jako ciekawostka - mówi Michał Skoczek czyli Żorż Ponimirski, autor bloga Street Food Polska.
rozwiń zwiń