Życie na sygnale. Jak zostać ratownikiem medycznym?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 16:22
Ratownik medyczny pracuje w szpitalach, na oddziałach ratunkowych, przemierza miasto z perspektywy karetki, jest dostępny na dyżurze w dzień i w nocy. Jak zostać kimś, kto może uratować komuś życie?
Audio
  • Życie i praca ratownika medycznego. Rozmowa z Arielem Szczotokiem (Dajesz radę/Czwórka)
W Czwórce rozmawialiśmy o pracy ratownika medycznego
W Czwórce rozmawialiśmy o pracy ratownika medycznegoFoto: Glow Images/East News

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. - To nie jest lekka praca, wymaga zaangażowania. Wchodzimy tam, skąd z reguły ludzie uciekają. By być dobrym ratownikiem, trzeba się nim urodzić. Trzeba być silnym, wytrwałym psychicznie. Tężyzna fizyczna też bywa ważna, bo pacjenta trzeba nierzadko podnieść, przenieść, a przeciętny ekwipunek, który wykorzystujemy waży 20 kg - opowiadał o swojej pracy Ariel Szczotok, ratownik medyczny. Opowiadał też o tym, jakie szkoły trzeba skończyć, by zostać ratownikiem medycznym i kto ma szanse w tej pracy.

Ekspert mówił także o udzielaniu pierwszej pomocy np. ofiarom wypadków przez przypadkowych świadków zdarzenia. Czy powinniśmy bać się, że bardziej "uszkodzimy" komuś zdrowie niż je naprawimy? - Nie, ratujmy zawsze. Bezwzględnie. Bezdyskusyjnie. Zawsze i za wszelką cenę – mówił Szczotok i tłumaczył od czego zacząć udzielanie pierwszej pomocy. Tłumaczył też, ile mitów krąży wokół pracy ratowników i co wspólnego z ratowaniem życia i udzielaniem pierwszej pomocy ma utwór grupy Bee Gees "Stayin' Alive".

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Ariel Szczotok (Ratownik medyczny)

Data emisji: 13.10.2016

Godzina emisji: 14.05

kd/jsz

Czytaj także

Fitness medyczny - aktywność na receptę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 14:27
Jeśli wydaje ci się, że nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy depresja to przeciwwskazania do uprawiania sportu, to jesteś w błędzie. Fitness medyczny to droga by odstawić niektóre leki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mizofonia - choroba czy dyskomfort? Jak z nią żyć?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 12:00
- Siorbanie, przesuwanie, drapanie się, szuranie krzesłem, mlaskanie, mieszanie, chrupanie, stukanie palcami, pisanie na klawiaturę, rzucie gumy potrafią doprowadzić do furii cierpiących na mizofonię. Jak mogą sobie pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała czarna lub biała. Jak parzyć dobrą kawę?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 15:00
W Polsce pierwszą kawiarnię otworzono na początku XVIII wieku, a zwyczaj picia kawy przybył do nas z Saksonii. Z okazji Dnia Kawy barista Marcin Michalik opowiadał nam o tajnikach jej parzenia.
rozwiń zwiń