Polskie Radio
Section05
ratownik medyczny

Motoambulanse – jednoślady, które ratują życie

Motocykl jest lżejszy i mniejszy od samochodu, dzięki temu lepiej sprawdza się w mieście: ma lepsze przyspieszenie, może przemknąć się ulicami, nie stojąc w korkach. To niezwykle przydatna cecha, kiedy liczy się dosłownie każda minuta, bo ratownik musi dotrzeć na miejsce wypadku lub przewozi się np. krew bądź ludzkie organy do transplantacji. Dlatego motoambulanse są tak bardzo przydatne i potrzebne.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pierwsza pomoc pogotowie ratunkowe motocykl ratownik medyczny Piotr Firan Trójka

Karetki covidowe zjeżdżają do garaży. Ratownicy medyczni: "symboliczny moment"

28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem placówek leczniczych oraz aptek. COVID-19 zaczął być traktowany jak m.in. grypa – znikają oddziały covidowe, kombinezony ochronne znikają w szafie, a karetki covidowe w garażach. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy ignorować wirusa. Przypominają o tym ratownicy medyczni, dla których apogeum zakażeń było jednym z najtrudniejszych okresów w życiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan COVID-19 pandemia ratownik medyczny Koronawirus w Polsce

Aplikacja "Ratownik" ułatwia znalezienie pomocy dla uchodźców

Powstała i już działa aplikacja "Ratownik", która w założeniu ma pomóc uchodźcom w znalezieniu pomocy w najbliższym otoczeniu. Dzięki niej każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę może zlokalizować punkty specjalne, gdzie poza zbiórkami darów, można znaleźć punkt medyczny, nocleg, tłumaczenia czy też opiekę psychologa.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc aplikacja wojna na Ukrainie ratownik medyczny Mateusz Drozda Trójka

Polscy ratownicy medyczni z pomocą dla ukraińskich medyków i szpitali

Ratownik medyczny Michał Matraj był na misji OBWE w Siewierodoniecku, kiedy wybuchła wojna. Dziewięć dni trwała ewakuacja jego zespołu do Polski. A teraz już jest spakowany i gotowy, by ponownie ruszyć na Ukrainę. Tym razem jest to wyjazd prywatny z darami dla medyków wojennych. On i jego koledzy mają też konkretny plan dalszych działań.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie szpital ratownik medyczny pomoc Tomasz Miara Trójka

Korytarz życia

Sekundy decydują o ludzkim życiu. Pół minuty w ratownictwie to wieczność, od której naprawdę zależy czyjeś „być albo nie być”. W jaki sposób umożliwić służbom najszybszy dojazd do zdarzenia? Czy kierowcy są świadomi nałożonych na nich obowiązków?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze drogi POLSKA prawo kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód służby i bezpieczeństwo policja ratownik medyczny zdrowie pomoc

Polscy strażacy pomagają Rumunii w walce z pandemią. Ratownicy z PSP wysłani na misję medyczną

Polscy strażacy pomagają Rumunom w walce z pandemią koronawirusa. Ratownicy medyczni z Państwowej Straży Pożarnej pracują w szpitalu uniwersyteckim i Narodowym Centrum Chorób zakaźnych w Bukareszcie na oddziałach intensywnej terapii, gdzie wspierają rumuńskich medyków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa koronawirus polska pomoc COVID-19 Rumunia pandemia ratownik medyczny straż pożarna

Niósł pomoc, a teraz sam jej potrzebuje. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Marcin Borkowski na co dzień pracował jako zawodowy ratownik w warszawskim pogotowiu. Po godzinach przesiadał się na prywatny skuter i tym motoambulansem dalej jako wolontariusz jeździł nieść pomoc. 13 października, jadąc do zgłoszenia, miał poważny wypadek. Ma połamane kończyny, przeszedł już kilka operacji i nadal jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Będzie więc potrzebował długiej rehabilitacji.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż ratownik medyczny wypadek pomoc Warszawa Trójka społeczeństwo

Poboży: gdy tylko ktoś na terenie przygranicznym potrzebuje pomocy, SG wzywa zespoły ratownictwa

- To nieprawda, że przebywający w strefie przygranicznej migranci mają utrudniony dostęp do lekarza. Do tej pory zespoły ratownictwa medycznego interweniowały ponad 200 razy, a 90 proc. tych interwencji odbyła się na prośbę Straży Granicznej - przekazał wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo MSWiA granica straż graniczna imigranci w Europie migracja imigracja ratownik medyczny

"Stawiają auta na trawnikach i na środku jezdni". Jak zostać mistrzem parkowania?

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego często graniczy z cudem, dlatego zmotoryzowani zostawiają swoje samochody w miejscach niedozwolonych. Absurdalne metody parkowania można zauważyć głównie na osiedlach dużych miast. Jak nie łamać przepisów i zostać mistrzem parkowania? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca samochód parkingi straż pożarna ratownik medyczny bezpieczeństwo społeczeństwo wypadek

"Zaczynam się poważnie nad tym zastanawiać". Minister zdrowia o upaństwowieniu ratownictwa medycznego

- W dziewięciu województwach te same systemowe rozwiązania nie są kontestowane, a w kilku województwach mamy do czynienia z tym, że stacje nie dogadują się z ratownikami - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski przypominając, że właścicielami stacji ratowniczych są marszałkowie województwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia protesty w Warszawie ratownik medyczny

Porozumienie z ratownikami. Komitet Protestacyjny podał szczegóły

"Stawka 40 zł jest stawką bazową gwarantującą minimalny poziom wynagrodzenia ratownika medycznego. Tym samym ucina wszelkie możliwości stosowania rażąco niskich stawek za godzinę pracy ratownika medycznego. Do tej stawki zostanie włączony (doliczony) dodatek w wysokości 30 proc. oraz dodatki funkcyjne, obecnie funkcjonujące w podmiocie leczniczym" - wyjaśniono w oświadczeniu Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna ratownik medyczny pielęgniarka lekarz zdrowie protest wynagrodzenia Ministerstwo Zdrowia

"Nie wszystkich ono satysfakcjonuje". Dr Gryglewicz o porozumieniu rządu ze strajkującą służbą zdrowia

- Protestujący reprezentujący takie zawody medyczne jak lekarz, pielęgniarka, diagnosta, czy fizjoterapeuta na pewno nie są usatysfakcjonowani tym rozwiązaniem. Te grupy zawodowe nic nie zyskały w wyniku tego porozumienia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz (Uczelnia Łazarskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka lekarz ratownik medyczny pielęgniarka płace protest