Animator kultury. Docenia potencjał społeczności

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 16:00
- W pracy animatorów bardzo często chodzi o to, żeby wyzwolić w ludziach potrzebę uczestnictwa w kulturze - mówi w Czwórce Joanna Kubicka, animatorka kultury związana m.in. ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury oraz z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dlaczego warto zostać animatorem kultury? (Dajesz radę/Czwórka)
Dzieci to jedna z grup, z którą animatorzy kultury chętnie pracują
Dzieci to jedna z grup, z którą animatorzy kultury chętnie pracująFoto: pixabay.com/Eirena/domena publiczna

Joanna Kubicka W zawodzie animatora kultury dolny limit wiekowy zaczyna się tam, gdzie istnieje pewna dojrzałość emocjonalna związana z wyjściem do ludzi

Definicja zawodu animatora kultury nie jest łatwa, jednak zadania tego podjęły się w Czwórce Joanna Kubicka oraz prowadząca "Dajesz radę" Beata Kwiatkowska. Jak przekonuje zaproszona specjalistka - zawód ten nie jest z całą pewnością tożsamy z tym, co robią animatorzy czasu wolnego lub kiedyś tak zwani "kaowcy". - Praca animatora kultury jest niehierarchiczna i polega na bezpośrednim kontakcie z ludźmi oraz wzajemnym zrozumieniu - tłumaczy Joanna Kubicka.

Animatorów kultury można spotkać w wielu miejscach - w domach kultury, bibliotekach, czy wszelkiego typu placówkach wychowawczo-oświatowych. Są to ludzie energiczni, pomysłowi, tacy, którzy potrafią zjednoczyć innych wokół siebie i zainteresować grupę tym, co mają do przekazania. Coraz częściej zdarza się też, że animatorzy pracują z konkretnymi społecznościami - seniorami, dziećmi albo z młodzieżą żyjącą w niedowartościowanych dzielnicach polskich miast.

Joanna Kubicka Animator kultury powinien inicjować procesy związane z ekspresją i uczestnictwen ludzi w kulturze

- Animator kultury przede wszystkim stwarza warunki, aby ludzie mogli swobodnie działać - wyjaśnia Joanna Kubicka. Dowiadujemy się od niej też, czy są jakieś ograniczenia wiekowe do wykonywania tego zawodu, co może być w nim trudne, jak wyglądają zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej UW i czy dobrze jest, jeśli animatorzy kultury mają artystyczną duszę.  

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi:  Beata Kwiatkowska

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: dr Joanna Kubicka (kulturoznawczyni oraz animatorka kultury, Instytut Kultury Polskiej UW)

Data emisji: 19.01.2017

Godzina emisji: 14.07

jsz/mz

Czytaj także

Nie żyj, żeby pracować. Zadbaj o efektywność

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 20:00
W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Czwórce sprawdziliśmy, jak wymierne są skutki naszej pracowitości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód farmaceuta. Sprawdź, czy się do niego nadajesz

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 15:00
Miejscem pracy farmaceuty wcale nie musi być apteka, można go spotkać również w nowoczesnym laboratorium. - Można pracować z lekami, z żywnością, prowadzić badania naukowe. Zawsze pracujemy jednak z drugim człowiekiem, zarówno w aptece, jak i podczas testów klinicznych - mówił Kamil Kamiński z Naczelnej Izby Aptekarskiej.
rozwiń zwiń