Dorośli autystycy. Jak patrzą na świat?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 16:15
- W ostatnim dziesięcioleciu zaczyna się coraz więcej mówić o tej chorobie. Nastawiamy się jednak głównie na wsparcie najmłodszych, bo dzieci najłatwiej jest diagnozować - mówi Dorota Holc z Fundacji JiM.
Audio
  • Jakie są najczęstsze objawy autyzmu, jak się je diagnozuje i gdzie należy zwrócić się o pomoc? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

smutek depresja psychologia 1200.jpg
Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Jak podkreślała, istotne w leczeniu autyzmu jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby i wejście w terapię. - Dorośli zgłaszają się do nas często zaniepokojeni swoimi objawami. Chcą sprawdzić, czy autyzm ich nie dotyczy - mówi ekspertka. - Wówczas o diagnozę jest jednak dużo trudniej, bo najczęściej - czyli w przypadku dzieci - opiera się ona głównie na wywiadzie z rodzicami i obserwacji pacjenta - dodała. Jak tłumaczyła, autyzm to choroba, zaburzenie rozwojowe w obszarze niektórych funkcji mózgu, a jej charakterystyczne symptomy to trudności w komunikacji, nieśmiałość, zamknięcie w sobie. - Osoby z autyzmem nie potrafią m.in. odczuwać empatii, dlatego często - co wynika z naszej niewiedzy - uważamy ich za "dziwaków" - tłumaczyła Holc.

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tegoroczna edycja, poświęcona osobom dorosłym z autyzmem, przebiega pod hasłem "Chcemy być sobą". W programie Dorota Holc opowiadała, co z tej okazji będzie się działo m.in. w Warszawie, tłumaczyła także, jak opiekować się osobami z autyzmem i gdzie sami zainteresowani mogą szukać pomocy. W programie zajrzeliśmy także do jednej z warszawskich kawiarń, w której autystycy znaleźć mogą zatrudnienie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Dorota Holc (Fudacja JiM)

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/mz

Czytaj także

Fitness mózgu, czyli ćwiczenia z uczenia się

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 14:12
Patentów na błyskawiczne i skuteczne zapamiętywanie jest naprawdę sporo. - Umysł ludzki pamięta obrazy, dlatego w nauce pomogą nam skojarzenia obrazkowe, mapy myśli i inteligentne notatki - mówi trenerka Agnieszka Podolecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychodermatologia. Kłopoty z cerą, a stres i smutek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 15:35
Łuszczyca, trądzik, alergie, czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże emocjonalne. Co psycholog jest w stanie wyczytać z naszej skóry i jak może nam pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres. Jak nad nim zapanować?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 17:48
- Stres jest zupełnie naturalny, a walka z nim nie opiera się na tym, by udawać, że go nie ma, ale by go zaakceptować i właściwie wykorzystać - tłumaczył Marek Kozłowski z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń