Stres. Jak nad nim zapanować?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 17:48
- Stres jest zupełnie naturalny, a walka z nim nie opiera się na tym, by udawać, że go nie ma, ale by go zaakceptować i właściwie wykorzystać - tłumaczył Marek Kozłowski z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Jak nie dać się pokonać stresowi i kiedy bywa on konstruktywnym doświadczeniem? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Techniki relaksacyjne polegają m.in. na spowolnieniu oddechu, odliczaniu od 10 do 1. Pomagają nie tylko skupić się na pracy, ale także radzić sobie w wypełnianiu innych codziennych obowiązków
Techniki relaksacyjne polegają m.in. na spowolnieniu oddechu, odliczaniu od 10 do 1. Pomagają nie tylko skupić się na pracy, ale także radzić sobie w wypełnianiu innych codziennych obowiązkówFoto: Glow Images/East News

Marek Kozłowski Radzenie sobie ze stresem odbywa się w głowach samych zainteresowanych. Dlatego tłumaczenie komuś, że "nie ma się czego bać" paradoksalnie może go jeszcze bardziej zestresować

Wywołują go nowe sytuacje, spotkania z nowymi ludźmi, wystąpienia publiczne. Jest bliski studentom, którzy przystępują do egzaminów i absolwentom, którzy zaczynają szukać pracy. - Stres może mieć objawy zewnętrzne, ale także wewnętrzne: pocenie się ciała to tylko jedna z nich, u niektórych występują drgawki, natłok myśli bądź pustka w głowie - opowiadał Kozłowski. Podkreślał, ze stres nie zawsze ma na nas niszczycielski wpływ, bo jeśli nauczymy się go kontrolować, może dodać nam skrzydeł. Jak to zrobić? - Pierwszym krokiem w oswajaniu stresu jest poznanie jego źródeł. Zadajmy sobie pytanie, czego się boimy: ocen w szkole, czy spełnienie oczekiwań innych - tłumaczyła Paulina Boruc z SWPS.

A jakie metody na kontrolowanie stresu miał Raul Lozano, były trener polskich siatkarzy? To także zdradzali goście Czwórki, mówili także o tym, jakie zawody najbardziej nas stresują, a Dominika Klimek o stresie w pracy i odpowiedzialności za zdrowie i życie innych rozmawiała z ratownikiem medycznym Joanną Pawłowską.

Marek Kozłowski Jedną z metod opanowania stresu jest trening, czyli powtarzanie danej sytuacji w warunkach domowych. Przed każdym kolejnym powtórzeniem będziemy spokojniejsi

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Paulina Boruc i Marek Kozłowski (Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/mc

Czytaj także

Psychodermatologia. Kłopoty z cerą, a stres i smutek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 15:35
Łuszczyca, trądzik, alergie, czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże emocjonalne. Co psycholog jest w stanie wyczytać z naszej skóry i jak może nam pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia psychosomatyczne a praca w korporacji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 19:03
Poranne bóle brzucha, skoki ciśnienia, uporczywy trądzik, szumy w uszach - te zmiany trudno skojarzyć z zaburzeniami emocjonalnymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tłumie bezpieczniej... czy warto być jak inni?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 11:30
To, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami jest oczywistością. W pewnych sytuacjach jednak zachowujemy się tak, jakbyśmy byli. Dlaczego tak się dzieje i co tak naprawdę znaczy być sobą - w "Strefie Prywatnej" spytaliśmy o to studentkę psychologii Paulę Pyrcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń