Cierpisz na alergię? Sprawdź, jak z nią wygrać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:00
Polska jest w czołówce europejskich krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię. Czy jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi epidemii? 
Audio
  • Alergie wziewne i pokarmowe - czym się różnią i jak z nimi walczyć? (Dajesz radę/Czwórka)
Co powoduje alergie i czy można się przed nimi ochronić?
Co powoduje alergie i czy można się przed nimi ochronić?Foto: Shutterstock.com/Nicoleta Ionescu

zupa chińska 1200.jpg
Lubisz chińszczyznę? Jesz glutaminian sodu

Szacuje się, że w 2020 roku w krajach wysokorozwiniętych problem alergii będzie dotyczyć ponad 50 proc. społeczeństw. - Środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, a przy tym coraz bardziej wyjałowione, czyli pozbawione grzybów, pasożytów i drobnoustrojów, z którymi nasz układ odpornościowy mógłby walczyć - tłumaczyła dr Patrycja Szlachta. - Dlatego układ ten znajduje sobie innych, sztucznych wrogów, czyli m.in. pokarmy, czy alergeny wziewne. A my nadużywamy przy tym antybiotyków.

Zaś jak podkreślał dietetyk Łukasz Sieńczewski, z alergiami można sobie radzić na co dzień. - Przede wszystkim unikając produktów, bądź czynników środowiskowych, które powodują u nas objawy. Można też przyjmować leki antyhistaminowe - mówił ekspert.

Czy mając alergię na sierść warto przygarniać zwierzęta, by się odczulić? Jakie są najczęstsze objawy alergii i kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Czym różnią się alergie wziewne od pokarmowych i które łatwiej wyleczyć? Jak wyglądają badania wykrywające alergie?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: dr Patrycja Szlachta, Łukasz Sieńczewski (dietetyk) - ambasadorzy programu Pozytywna Porcja Energii

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 14.10

kd

Czytaj także

Bruksizm. Przykre konsekwencje zgrzytania zębami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:14
Rzadko zdajemy sobie sprawę, że zwykłe zgrzytanie zębami może oznaczać poważne schorzenie. Nawracające bóle głowy, stawów, karku, pleców, a nawet oczu czy kręgosłupa - to tylko niektóre z możliwych konsekwencji bruksizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brud jest zdrowy? "To worek treningowy dla organizmu"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 17:00
W ciągu ostatnich lat naukowcy obserwują wzrost przypadków alergii pokarmowych, astmy, choroby zapalnej jelit i innych przypadłości autoimmuno­logicznych. Żyjemy zbyt sterylnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. "Po pierwsze nie wstydź się!"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:40
- Choroby psychiczne obrosły w stereotypy. Tymczasem to nieprawda, że osoba cierpiąca na schizofrenię nie nadaje się do życia w społeczeństwie czy zakładania rodziny - wyjaśnia psychoterapeuta Jerzy Kłoskowski.   
rozwiń zwiń