Nikotyna jak narkotyki. Jak rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:20
 - Trzeba mieć świadomość, że organizm pozbawiony nagle nikotyny, będzie się buntował. Do tego dochodzą nawyki, związane m.in. z trzymaniem papierosa, których po latach ciężko będzie nam się pozbyć. Rzucanie palenia nie jest więc łatwe, trzeba to robić dwutorowo - mówiły psycholog Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
Audio
  • Czy z paleniem można się uporać, czy palaczem jest się do końca życia? Jak rzucić nikotynę i zacząć nowe życie bez papierosa? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne,
zdjęcie ilustracyjne, Foto: Ostancov Vladislav/Shutterstock.com

Magdalena Cedzyńska Osoby uzależnione odczuwają stres silniej niż pozostali. To nie tak, że palimy, by zlikwidować stres, tylko nasz poziom stresu rośnie, bo nie zapaliliśmy. To błędne koło.

Uzależnienie od nikotyny opiera się na "mechanizmach przyjemności". Nikotyna bardzo szybko dociera do mózgu i w zaledwie kilkanaście sekund powoduje wyrzut dopaminy (hormonu szczęścia) do organizmu. Czujemy się więc zrelaksowani, jest nam dobrze. - Nikotyna jest narkotykiem, więc uzależnia jak każdy narkotyk. Bardzo silnie oddziałuje - mówiła Irena Przepiórka, zaś jak podkreślała Magdalena Cedzyńska, dla wielu uzależnionych palenie jest sposobem na "regulowanie swoich emocji". - To najprostszy sposób na odreagowanie, redukcję stresu - tłumaczyła ekspertka.

Jak podkreślały rozmówczynie Justyny Majchrzak, najczęściej zaczynamy palić bardzo wcześnie - jeszcze w okresie szkolnym. Tymczasem nikotyna niszczy zęby, źle wpływa na skórę, paznokcie i włosy. - To także cała masa chorób nowotworowych, i to nie tylko płuc, ale także trzustki, pęcherza moczowego czy żołądka, chorób układu krążenia. Płuca palacza starzeją się dwukrotnie szybciej niż osób nieuzależnionych, dlatego około 60. roku życia palacze po prostu zaczynają się dusić - mówiły ekspertki.

Irena Przepiórka Palenie to uzależnienie od nawyku, poza sferą świadomej kontroli, nie tylko samych substancji chemicznych. Gdy je rzucamy, z papierosami i tak kojarzą nam się potem sytuacje, miejsca i ludzie

Czy wiek, w którym zaczynamy palić ma znaczenie dla siły uzależnienia? Czy każdy palacz na odwyku musi przytyć? Czego spodziewać się można po swoim organizmie, gdy postanowimy rzucić palenie z dnia na dzień i czy to rzeczywiście najbardziej skuteczna metoda? O tym także mówiły ekspertki Czwórki. Zaś w materiale reporterskim Aleksandra Opala sprawdziła, jak na nikotynę reaguje nasza skóra.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Magdalena Cedzyńska (lekarz psycholog, kierownik Poradni Pomocy Palącym Centrum Onkologii w Warszawie), Irena Przepiórka (ekspertka Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym)

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 14.10

kul/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psychodermatologia. Kłopoty z cerą, a stres i smutek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 15:35
Łuszczyca, trądzik, alergie, czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże emocjonalne. Co psycholog jest w stanie wyczytać z naszej skóry i jak może nam pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głos jest bezcenny". Jak o niego dbać?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 15:58
Głos stanowi jedno z głównych narzędzi pracy przedstawicieli 80-90 proc. zawodów. Najbardziej narażeni na jego utratę są nie tylko nauczyciele i wokaliści, lecz także przedstawiciele handlowi, dziennikarze, pracownicy infolinii, telemarketerzy, a także politycy i biznesmeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta dla płodności, czyli menu przyszłych mam

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 16:00
- Najlepiej rok, a minimum na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, należy przyjrzeć się swojej diecie i zmienić ją tak, by zwiększyć szansę na poczęcie - przekonuje Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
rozwiń zwiń