X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Język polski. Jak uczą się go cudzoziemcy?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 17:30
"Stół z powyłamywanymi nogami" czy "w czasie suszy szosa sucha" to dla niektórych z nich nie lada przeszkoda. Nie zraża to jednak obcokrajowców do nauki języka polskiego.
Audio
  • Jak obcokrajowcy uczą się języka polskiego? Rozmowa z Davidem Kennedym (Dajesz radę/Czwórka)
Polski należy do najtrudniejszych języków na świecie, a jednak przybywa chętnych, by się go uczyć
Polski należy do najtrudniejszych języków na świecie, a jednak przybywa chętnych, by się go uczyćFoto: Glow Images/East News

Cudzoziemcy często przyjeżdżają do Polski w ramach wymiany studenckiej, a język poznają dzięki kursom na uczelniach lub biorą korepetycje. - W moim przypadku zaczęło się od fascynacji literaturą, początkowo rosyjską, a potem wybrałem na uczelni drugi język i traf chciał, że był to polski. Stopniowo poznawałem waszą kulturę i historię, poszedłem też m.in. na happening organizowany przez Polaków - wspominał David Kennedy. Jak przekonywał, w naszym kraju bez znajomości języka można dostać dobrą pracę, ale mimo to, będąc tu, należy go poznawać. - Nauka polskiego wymaga dużo czasu i oczywiście najlepiej to robić w kraju, na miejscu. Wówczas język nas otacza, jest wszędzie, jesteśmy zmuszeni nim mówić i w nim myśleć - mówił gość Czwórki.

Jakie są podstawowe trudności w nauce języka polskiego i ile czasu zajmuje ona obcokrajowcom? I czy to prawda, że pierwsze słowa, jakie poznają, to… wulgaryzmy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki, w której gość Kasi Kornet zdradził też m.in., kim był pierwszy Polak w jego życiu - Big Stefan. W programie zajrzeliśmy także do szkoły języka polskiego dla obcokrajowców. Jak wyglądają tamtejsze zajęcia?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Gość: David Kennedy (Szkot od 23 lat mieszkający w Polsce, slawista, doradca PR)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ubóstwo językowe Polaków. Nasza mowa ojczysta powoli umiera?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:00
Znajomość języków obcych to dziś norma. Problem pojawia się jednak, gdy przyjdzie nam mówić po polsku. Okazuje się, że słownik przeciętnego Polaka jest bardzo ubogi, a słów, które znamy, nie zawsze potrafimy właściwie używać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać poliglotą? "Motywacja jest najważniejsza!"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 15:40
- Wielu ludzi przystępując do nauki języka obcego, oszukuje się, bo nie ma określonego celu tego procesu. Dlatego ważne jest, by na początku tej drogi odpowiedzieć sobie na pytanie: po co się uczę i w jakim stopniu chcę opanować język - radzi dr Grzegorz Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Dzień Języków. Jak powstaje słownik?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:40
- Słownik zaczyna się od słowa. Trudno stworzyć go wyłącznie na podstawie własnej wiedzy, dlatego słów już od XVI w. szuka się najczęściej w różnego rodzaju księgach, tekstach. Dziś to zadanie jest ułatwione dzięki technologii – mówiła polonistka dr Monika Kresa.
rozwiń zwiń