Język polski. Jak uczą się go cudzoziemcy?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 17:30
"Stół z powyłamywanymi nogami" czy "w czasie suszy szosa sucha" to dla niektórych z nich nie lada przeszkoda. Nie zraża to jednak obcokrajowców do nauki języka polskiego.
Audio
  • Jak obcokrajowcy uczą się języka polskiego? Rozmowa z Davidem Kennedym (Dajesz radę/Czwórka)
Polski należy do najtrudniejszych języków na świecie, a jednak przybywa chętnych, by się go uczyć
Polski należy do najtrudniejszych języków na świecie, a jednak przybywa chętnych, by się go uczyćFoto: Glow Images/East News

Cudzoziemcy często przyjeżdżają do Polski w ramach wymiany studenckiej, a język poznają dzięki kursom na uczelniach lub biorą korepetycje. - W moim przypadku zaczęło się od fascynacji literaturą, początkowo rosyjską, a potem wybrałem na uczelni drugi język i traf chciał, że był to polski. Stopniowo poznawałem waszą kulturę i historię, poszedłem też m.in. na happening organizowany przez Polaków - wspominał David Kennedy. Jak przekonywał, w naszym kraju bez znajomości języka można dostać dobrą pracę, ale mimo to, będąc tu, należy go poznawać. - Nauka polskiego wymaga dużo czasu i oczywiście najlepiej to robić w kraju, na miejscu. Wówczas język nas otacza, jest wszędzie, jesteśmy zmuszeni nim mówić i w nim myśleć - mówił gość Czwórki.

Jakie są podstawowe trudności w nauce języka polskiego i ile czasu zajmuje ona obcokrajowcom? I czy to prawda, że pierwsze słowa, jakie poznają, to… wulgaryzmy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki, w której gość Kasi Kornet zdradził też m.in., kim był pierwszy Polak w jego życiu - Big Stefan. W programie zajrzeliśmy także do szkoły języka polskiego dla obcokrajowców. Jak wyglądają tamtejsze zajęcia?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Gość: David Kennedy (Szkot od 23 lat mieszkający w Polsce, slawista, doradca PR)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/gs


Czytaj także

Ubóstwo językowe Polaków. Nasza mowa ojczysta powoli umiera?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:00
Znajomość języków obcych to dziś norma. Problem pojawia się jednak, gdy przyjdzie nam mówić po polsku. Okazuje się, że słownik przeciętnego Polaka jest bardzo ubogi, a słów, które znamy, nie zawsze potrafimy właściwie używać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać poliglotą? "Motywacja jest najważniejsza!"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 15:40
- Wielu ludzi przystępując do nauki języka obcego, oszukuje się, bo nie ma określonego celu tego procesu. Dlatego ważne jest, by na początku tej drogi odpowiedzieć sobie na pytanie: po co się uczę i w jakim stopniu chcę opanować język - radzi dr Grzegorz Śpiewak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski Dzień Języków. Jak powstaje słownik?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:40
- Słownik zaczyna się od słowa. Trudno stworzyć go wyłącznie na podstawie własnej wiedzy, dlatego słów już od XVI w. szuka się najczęściej w różnego rodzaju księgach, tekstach. Dziś to zadanie jest ułatwione dzięki technologii – mówiła polonistka dr Monika Kresa.
rozwiń zwiń