Pomoc niesiona z powietrza. Jak pracują latający ratownicy?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 16:50
Ponad trzysta osób, które łącznie biorą udział nawet w dziewięciu tysiącach misji rocznie, każdego dnia spędza w śmigłowcu kilkanaście godzin. To codzienność pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Foto: polskieradio.pl/Krzysztof Plona

O ratownikach pracujących dla tej instytucji mówi się, że to "latający bohaterowie". - Elementy związane z lotnictwem wymagają lepszego przygotowania od całego personelu. Posiadamy dużo reguł i procedur, które mają ułatwić nam pracę w ekstremalnie deficytowych zdarzeniach. To na przykład pomaga nam wystartować niemal natychmiast, w 3. minucie od zgłoszenia - wyjaśnia Marcin Podgórski, ratownik medyczny, zastępca dyrektora LPR ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania.  

A zgłoszeń przybywa, bo coraz częściej w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia ofiary wypadków i chorzy są transportowani do szpitali śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na czym polega praca ratowników i jak wygląda "od kuchni"? Czy kobiety mogą być "latającymi bohaterami"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

"Jadąc na groby bliskich spraw, by ten śmigłowiec nie leciał po ciebie" - to hasło wspólnej akcji portalu polskieradio.pl i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystkich Świętych to moment, gdy często pokonujemy setki kilometrów, by odwiedzić groby naszych bliskich. W miastach i na trasach samochodów jest zdecydowanie więcej niż zwykle - niestety co roku pośpiech i brawura powodują, że przybywa nam miejsc gdzie płoną znicze. Polskie Radio apeluje o szczególną ostrożność.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Marcin Podgórski (ratownik medyczny, zastępca dyrektora LPR ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania)

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 14.06

kul/ab

Czytaj także

Życie na sygnale. Jak zostać ratownikiem medycznym?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 16:22
Ratownik medyczny pracuje w szpitalach, na oddziałach ratunkowych, przemierza miasto z perspektywy karetki, jest dostępny na dyżurze w dzień i w nocy. Jak zostać kimś, kto może uratować komuś życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pogoni za słońcem. Warto być cyfrowym nomadą?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:19
- Cyfrowymi nomadami zostaliśmy przypadkowo w 2009 roku. Wtedy to jeszcze się tak nie nazywało. Wtedy razem z partnerką ruszyliśmy w podróż, w którą zabraliśmy nasze umiejętności - wspomina Andrzej Budnik, podróżnik i współautor bloga "Los Wiaheros".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownik idealny. Algorytm znajdzie go w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 13:00
- Pracujemy nas programem, który będzie wyszukiwał dla rekruterów kandydatów do pracy, śledząc ich działania w sieci - wyjaśnia prof. Krzysztof Stencel.  
rozwiń zwiń