Być jak Chopin i Mozart - czyli jak zostać pianistą?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 18:17
Realną decyzję o byciu pianistą podjąłem kiedy zrezygnowałem z kursu przygotowawczego na architekturę i postanowiłem zdawać do szkoły muzycznej, żeby jeszcze raz zrobić drugi stopień. Nigdy nie poszedłem na żadne studia. Na scenie nikt nie pyta o "papier" - mówił pianista jazzowy Mariusz Obijalski.
Audio
  • Bartek Staszkiewicz i Mariusz Obijalski opowiadają o pracy pianisty jazzowego (Dajesz Radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Chatchai.wa

- Moja przygoda z czarno-białym zaczęła się od tego, że znałem człowieka, który stał się dla mnie muzycznym autorytetem. Miałem silną identyfikację z moim wujkiem, który był pianistą jazzowym. - opowiadał Mariusz Obijalski.

Droga do wymarzonej kariery była jednak wyboista. Artysta opowiadał, że musiał dojrzeć do decyzji o zmianie muzycznego profilu i przyszłej kariery zawodowej - Rzeczy złożyły się inaczej, bo moja mama jest skrzypaczką i bardzo chciała, żebym grał na skrzypcach, dlatego edukację muzyczną zacząłem od skrzypiec. Trwało to sześć lat, kolejne sześć to był kontrabas - wszystko odbywało się w szkołach klasycznych, ale fortepian wciąż miałem z tyłu głowy - przyznał w rozmowie z Beatą Kwiatkowską.

Inny muzyk Bartek Staszkiewicz współpracujący wcześniej m.in. z zespołem Sofa tłumaczył, że podstawą dla każdego początkującego pianisty jest znajomość partytury utworów klasycznych - Istnieje pewnego rodzaju elementarz. Wszyscy przechodzą przez etiudy Czernego i utwory Bacha, Chopin zaś jest pewnego rodzaju nagrodą kiedy potrafisz już coś zagrać - wyjaśniał. 

Dlaczego młodzi muzycy jazzowi nazywają muzykę Chopina "niebem dla pianisty"? Ile zarabia pianista? Czy chopinowskie mazurki, polonezy i walce mógłby zagrać każdy? O tym rozmawialiśmy na antenie Czwórki.

***

Najbardziej znany polski pianista i kompozytor ma swoje miejsce również w Polskim Radiu. Od 11 listopada możecie słuchać klasycznych i całkiem nowoczesnych aranżacji muzyki chopinowskiej - w internetowym Radiu Chopin, które jest czynne 24/h.


***

Nazwa audycji: Dajesz radę 

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Pianiści jazzowi: Bartek Staszkiewicz - były pianista zespołu Sofa i Mariusz Obijalski współpracujący na co dzień z Fiszem i Moniką Borzym

Data: 15.11.2017

Godzina: 14.06

ac/mz


Czytaj także

Fryderyk Chopin jako hipster, jazzman, performer. Kim byłby dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 18:07
17 października minięła 168. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, jednego z najważniejszych kompozytorów, nie tylko w historii Polski, ale i świata. Przeżył tylko 39 lat, ale wciąż inspiruje twórców. Kim byłby, gdyby żył dzisiaj?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Chopin. "Dla wszystkich, którzy chcą słuchać polskiej muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 12:40
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, rozpocznie nadawanie Polskie Radio Chopin. - To będzie radio z polską muzyką. Chopin jest bardzo silną marką, ale radio nadawać będzie też utwory innych polskich kompozytorów tworzących od średniowiecza do współczesności - opowiada Jacek Hawryluk, wicedyrektor radiowej Dwójki i współtwórca Radia Chopin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystartowało Polskie Radio Chopin. Zapraszamy do słuchania!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 11:35
11 listopada, w samo południe, rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Chopin - unikatowe, autorskie i misyjne przedsięwzięcie Polskiego Radia. To kanał cyfrowy poświęcony naszemu najwybitniejszemu kompozytorowi i polskiej muzyce od średniowiecza po XXI wiek.  
rozwiń zwiń