Buldożek francuski, mops - kłopoty z rasami brachycefalicznymi

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 17:40
Krótki pyszczek, wyłupiaste oczy i charakterystyczna sylwetka - to cechy opisujące psy brachycefaliczne. Ten termin oznacza bardzo krótką kufę, która powoduje wiele problemów zdrowotnych.
Audio
  • Psy brachycefaliczne. Do jakiego stopnia warto wspierać rozwój ras, których przedstawiciele mają problemy ze zdrowiem? (Dajesz radę/Czwórka)
Buldog francuski
Buldog francuskiFoto: Shutterstock.com/Monika Chodak

buldog francuski 1200.jpg
Psy brachycefaliczne. Jak się nimi opiekować?

Wielu zakochało się w tych zwierzętach i nie wyobraża sobie życia bez buldożka francuskiego, buldoga angielskiego czy mopsa, tymczasem to rasy psów, które są obarczone wieloma wadami. A hodowcy dążą do tego, by już krótka kufa była jeszcze krótsza. Jak tłumaczył ekspert Czwórki lek. wet. Krzysztof Zdeb, to może zrodzić kolejne problemy zdrowotne, więc warto położyć temu kres. - Obecnie psy brachycefaliczne nie są psami użytkowymi, a hoduje się je wyłącznie dla wyglądu. Każdy z nas powinien więc sam sobie zadać pytanie - dlaczego potrzebuje psa. Jeśli po to, by go kochać i by być kochanym - w schroniskach są kundelki. Zwierzęta kupowane zaś powinny pochodzić z właściwych hodowli - mówił ekspert.

Dlaczego hodowcy dążą do tego, by psia kufa była jeszcze krótsza i jak prowadzą do tego, by "zdrowie zwierzęcia nie musiało być kompromisem"? O tym w dyskusji ze studia Czwórki. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której w cyklu "Kacper i jego zwierzak" o swoim psie rasy akita opowiadał Arkadiusz Krawczyński. A o psiej wątrobie i jej schorzeniach rozmawialiśmy z lek. wet. Polą Borusewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: lek. wet. Krzysztof Zdeb

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/mg

Czytaj także

Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:00
Spotkać je można na ulicach, w parkach i na śmietnikach i w piwnicach. Tylko w Warszawie, jak przekonywała Iwona Kłucińska-Petchl, jest ok 29 tys. bezdomnych kotów. W jaki sposób każdy z nas może im pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczęście na czterech łapach". Pomagamy zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:36
- Obecnie w schronisku przebywa ok. 700 psów i 35 kotów. Zbliża się wiosna i trzeba spodziewać się, że tych zwierząt niebawem będzie znacznie więcej - mówiła Patrycja Jarosz, przedstawicielka Schroniska na Paluchu, z którym PolskieRadio.pl organizuje akcję "Szczęście na czterech łapach".
rozwiń zwiń