Studia w Niemczech. Co powinieneś wiedzieć zanim wyjedziesz?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 16:05
Anna Kobus w Kolonii m.in. na uczelni sportowej Sporthochschule i w Institute of European Sport Development and Leisure Studies spędziła 2 lata. Podróżowała po Westfalii, zwiedziła też Belgię, Holandię i Luksemburg. Jak polska studentka wspomina pobyt na Erasmusie u zachodnich sąsiadów?
Audio
  • Erasmus w Niemczech. Jak wyjechać tam na studia? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 75tiks/Shutterstock.com

Wolak Łukasz Finlandia 1200.jpg
Student-muzyk w Finlandii. "Pół roku pełne wrażeń"

- Dostałam się z listy rezerwowej, bo to, dokąd udamy się w ramach Erasmusa, zależy w dużej mierze od naszej uczelni - tłumaczyła Anna Kobus. - Dla mnie, jako absolwentki stołecznej AWF na kierunku Turystyka, problemem było głównie to, że w Kolonii nie było takiego kierunku, więc studiowałam właściwie wszystko, czyli wiedzę ogólną o sporcie w 16 przedmiotach.

Jak opowiadała, podejście niemieckich wykładowców znacznie różni się od tego, co czeka nas na polskich uczelniach. - Tam po każdych zajęciach mieliśmy kwadrans rozmowy z profesorem. Każdy mógł wówczas wyrazić swoją opinię, powiedzieć, co mu się podobało, a co nie do końca. W ramach studiów prowadziliśmy też własne zajęcia - mówiła w Czwórce.

Anna Kobus w Kolonii mieszkała w akademiku, przedzielonym w ramach programu. Na miejscu "dostała" też swoją mentorkę, czyli osobę, której zadaniem było zapoznanie jej z miastem, kulturą, obyczajami, pokazanie ciekawych miejsc. Jak "wdrażała się" w życie niemieckich żaków i czym różni się ono od trybu życia na polskich uczelniach? Jak wygląda program nauczania w Kolonii i o czym należy koniecznie pamiętać, zanim wybierzemy się do zachodnich sąsiadów w ramach programu Erasmus? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Anna Kobus

Data emisji: 2.05.2018

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Erasmus w Rumunii. "Bardzo wysoki poziom nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do wyjazdu na naukę do Rumunii - kraju kontrastów, który z otwartymi ramionami wita studentów Erasmusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Szwecji. Studiowanie przez duże "S"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 17:12
- Szwedzi traktują studiowanie bardzo poważnie. Dostają stypendia, więc czują się zobowiązani, by rzeczywiście uczyć się osiem godzin dziennie. Naprawdę siedzą w bibliotekach cały czas, nie tylko w czasie sesji – tłumaczyła Anna Bloch-Kurzyńska, studentka prawa, stypendystka programu Erasmus Plus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Japonii. Nauka, podróże i... karaoke po północy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 15:43
Studiował  na Nagoya University of Commerce and Business, i pracował jako instruktor narciarstwa w japońskich górach. Michał Szymczyk opowiedział w Czwórce o swoich doświadczeniach podczas japońskiego Erasmusa.
rozwiń zwiń