Choroby skóry zwierząt. Kiedy udać się do weterynarza?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 17:10
- Nie jest trudno rozpoznać tego typu schorzenia u naszych pupili. Pojawiają się zmiany skórne w postaci wyłysienia, grudek, otarć i nadżerek, a zwierzę się drapie - tłumaczy lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza.
Audio
  • Choroby skórne psów i kotów. Dlaczego zwierzęta się drapią? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jaromir Chalabala/Shutterstock.com

kot samochód podróż 1200.jpg
Podróżowanie z psem i kotem. Robisz to dobrze?

Świąd, łuszczenie naskórka czy zaczerwienienie - mogą być objawami bardzo poważnych chorób. Jak podkreślała rozmówczyni Kacpra Kowalczyka, często właściciele - przed wizytą u specjalisty - na własną rękę próbują walczyć z tymi schorzeniami, a to nierzadko błąd. - Stosują preparaty wieloskładnikowe, które w przypadku niektórych chorób nie działają bądź pogarszają sytuację - mówiła ekspertka. Jak tłumaczyła, schorzenia skóry mogą mieć m.in. podłoże alergiczne albo genetyczne. - To na przykład atopowe zapalenie skóry. W przypadku psów pierwsze objawy atopii mogą zostać zaobserwowane między 1., a 4. rokiem życia, w przypadku kotów do 5. roku życia - mówiła ekspertka.

Każdy szanujący się pies będzie się drapał kilka razy dziennie, a kot będzie wylizywał swoją sierść. Ale jeśli zaobserwujemy, że zwierzę robi to częściej, może to być świąd lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

W programie rozmawialiśmy także ze specjalistą chorób zwierząt egzotycznych Pawłem Łaczkiem, a w Radiowej Encyklopedii Zwierząt zaprosiliśmy Was na spotkanie z nietoperzami.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza (dermatolog psów i kotów)

Data emisji: 18.06.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/mg

Czytaj także

Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego dzielimy zwierzęta na te do kochania, i te do zjadania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 17:22
Psy, koty – mieszkają w naszych domach i nierzadko traktowane są jak pełnoprawni domownicy. Świnie, kozy, krowy, choć nie odmawiamy im inteligencji, albo zachwycamy się ich pięknymi oczami, nie są nam już tak bliskie.
rozwiń zwiń