X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego dzielimy zwierzęta na te do kochania, i te do zjadania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 17:22
Psy, koty – mieszkają w naszych domach i nierzadko traktowane są jak pełnoprawni domownicy. Świnie, kozy, krowy, choć nie odmawiamy im inteligencji, albo zachwycamy się ich pięknymi oczami, nie są nam już tak bliskie.
Audio
  • Jedzenie mięsa - nawyk, czy potrzeba naszego organizmu? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/yairventuraf

Głód mięsa FREE 1200_660.jpg
Jeść mięso czy nie jeść mięsa? Oto jest pytanie

Z czego wynika to nierówne traktowanie zwierząt przez człowieka? Czy ma na to wpływ krąg kulturowy i religia, która nakazuje z jednymi zwierzętami się zaprzyjaźniać, a inne zjadać? Prawnik z Uniwersytetu SWPS dr Michał Rudy wyjaśniał, że antropolodzy wskazują na trzy czynniki w historii rozwoju naszej cywilizacji, które miały wpływ na kształtowanie się nawyków żywieniowych. - Pierwszym z nich było opanowanie ognia przez człowieka, dzięki któremu zmieniliśmy świat. To prawdopodobnie wtedy staliśmy się mięsożercami. Drugim przełomowym momentem było udomowienie zwierząt, trzecim - mechanizacja rolnictwa, który w znacznym stopniu uprzedmiotowił zwierzęta - wyliczał ekspert.

Przestaliśmy traktować zwierzęta, jako równe sobie. Kiedyś mamut mógł zostać zabity przez społeczność, ale plemiona miały jednocześnie świadomość, że drapieżnik może zaatakować człowieka. Rozwój technologiczny całkowicie zaburzył te proporcje Michał Rudy 

Według Urszuli Zarosy, doktor nauk filozoficznych proces hodowli i uboju zwierząt nie jest elementem naszej codzienności przez co zanika w nas empatia dla zwierząt, które spożywamy. - Proces hodowli jest dla nas niewidoczny. W 90% mięso, które trafia na nasze stoły pochodzi z hodowli przemysłowych, gdzie zwierzęta nie mają możliwości poruszania się na wolnym wybiegu. Dostając w sklepie produkt finalny tracimy poczucie, że spożywamy zwierzęta - przekonywała na antenie Czwórki. 

Nie zastanawiamy się skąd pochodzi produkt finalny, który ląduje na naszym talerzu. Nie widzimy związku ze zwierzęciem, z którego został przygotowany nasz posiłek Urszula Zarosa

Jak zmienić sposób myślenia o tym, co nakładamy sobie na talerz? Czym jest "karnizm" i jak wpływa na nasze wybory żywieniowe? Jak zmienia się nasze podejście do jedzenia? Czy nasz jadłospis został uformowany przez religię? Czy w przyszłości nasza dieta będzie wyglądała inaczej? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Urszula Zarosa (ekspert od dietetyki stosowanej, autorka książki "Status moralny zwierząt", Organizacja Pro Veg Polska), dr Michał Rudy - prawnik, Instytut Prawa na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu

W audycji rozmowa z Melanie Joy, autorką książki "Why we love dogs, eat pigs and wear cows” opartej na przełomowych badaniach z zakresu karmizmu - psychologii jedzenia.

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W obronie zwierząt. "Nie dla cyrku, hodowli i łańcucha"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:00
Do laski marszałkowskiej wpłynął wreszcie dawno zapowiadany i długo dyskutowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. - W ten sposób chcemy wyeliminować patologię lub przynajmniej bardziej ją ograniczyć - tłumaczy poseł Krzysztof Czabański, członek parlamentarnego Zespółu Przyjaciół Zwierząt i jeden z wnioskodawców nowelizacji ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z fermami futerkowymi w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 14:25
Projekt ustawy zwiększającej ochronę prawną zwierząt poza zakazem zakazu chowu i hodowli zwierząt na futra reguluje m.in. obowiązek oznaczania zwierząt, zakazu trzymania psów na uwięzi, kary za znęcanie się nad zwierzętami czy zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Koziak o tym, w jaki sposób zwierzęta okazują sobie czułość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:16
Skąd biorą się na świecie małe zwierzęta? Czym pisklęta, małe płazy i inne ssaki różnią się od ludzkich dzieci? Książka "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjaśnia wiele pytań nurtujących dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedźwiedzie brunatne w polskich górach. Czy należy się ich bać?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 15:54
Niedźwiedź kojarzy się z pluszowym misiem, z którym niemal każde dziecko na świecie zasypia. 
rozwiń zwiń