Międzynarodowa matura i studia w Singapurze - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 15:04
O swoich doświadczeniach i życiu w Kalifornii i Singapurze, oraz liceum w Bostonie opowiadała nam Karolina Demiańczuk, absolwentka warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • O życiu i doświadczeniach w Singapurze i USA opowiada Karolina Demiańczuk (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ RossHelen

Podczas zagranicznych podróży nauczyłam się doceniać życie w Polsce. Widzę rzeczy, o których na co dzień się nie myśli, bo one dla nas są oczywiste, a dla innych narodowości wcale nie muszą takie być, np. gościnność i szczerość relacji. K. Demiańczuk

Od dziecka pasjonatka podróży, zawsze wiedziała, że pewnego dnia będzie żyć nad kalifornijską plażą. Mieszkała w 3 krajach, zwiedziła prawie 40. W wieku 16 lat wyjechała na roczną wymianę do Bostonu, gdzie ukończyła liceum i zdała maturę. Na studiach licencjackich - wymiana studencka w Singapurze, na magisterskich - w Los Angeles. Tam już została. I spełniła swoje marzenie. - Zawsze wiedziałam, że chciałam mieszkać w USA, więc sama znalazłam program Rotary, który mi to umożliwił - wspominała w Czwórce. Jak opowiadała, edukacja w Singapurze znacznie różni się od tej w Polsce. - Profesorowie są wymagający, a studenci bardzo pracowici. Nie ma zasady, że wszyscy mogą zdać i dostać piątki. Piątki mają najlepsi, a najgorsi, mimo że też mogą być dobrzy, mają niższe oceny - mówiła w Czwórce. 

Czy trudno było dostać się do Singapuru i jakie są koszty tamtejszego studenckiego życia? Czym różni się program Rotary, w którym udział brała Karolina Demiańczuk, od tradycyjnego Erasmusa, w jaki sposób i kto może do niego dołączyć? Jak  studiowało się Polce w Los Angeles i jak żyje się jej tam dzisiaj? Podczas której ze swoich podróży nauczyła się najwięcej? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie wysłuchaliśmy także historii m.in. Adama, który na cel wymiany studenckiej wybrał Singapur. Sprawdziliśmy też, jak smakują "owoce królów", czyli doriany.

***'

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Karolina Demiańczuk

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/kul

Czytaj także

Studia w Japonii. Nauka, podróże i... karaoke po północy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 15:43
Studiował  na Nagoya University of Commerce and Business, i pracował jako instruktor narciarstwa w japońskich górach. Michał Szymczyk opowiedział w Czwórce o swoich doświadczeniach podczas japońskiego Erasmusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski student-muzyk w Finlandii. "Pół roku pełne wrażeń"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 19:05
W ramach programu Erasmus Plus studiował przez jeden semestr w Oulu w północnej Finlandii. - Wybrałem ten kierunek podróży, bo lubię skandynawską kulturę, a nie lubię tłumów. Liczyłem trochę na łut szczęścia i udało się - tłumaczył Łukasz Wolak w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Kluż-Napoka. Jak się dostać na studia na Babes Bolyai?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 17:00
Kluż-Napoka to ośrodek akademicki w Rumunii. Miasto było kiedyś w granicach terytorium Polski, a sam uniwersytet Babes Bolyai, gdzie studiował gość Czwórki Paweł Bonisławski, został założony przez Stefana Batorego. 
rozwiń zwiń