Czujne oko i refleks. Czy ochroniarz to zawód dla Ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 19:37
Każde cenne mienie potrzebuje ochrony. W Polsce działa przeszło 3 tysiące firm ochroniarskich. Niektóre mają przeszło pół wieku doświadczenia. Kogo zatrudniają? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać ochroniarzem? 
Audio
  • Hektolitry kawy i oczy dookoła głowy. Jak pracuje ochrona? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Africa Studio/Shutterstock

Praca nie tylko dla postawnych i sportowców. "Czasem potrzeba bystrego oka"

Tu jak mówił Marcin Kowalski z agencji ochrony Protego Security, biuro jest najważniejszym miejscem organizacji. - Tu urzęduje prezes firmy, koordynatorzy, tu znajduje się nasze zaplecze techniczne, stąd wydawane są dyspozycje - opowiadał. Praca, którą obecnie wykonuje była jego pasją od zawsze. Już w dzieciństwie interesował się wyposażeniem służb mundurowych, ciekawiła go zarówno praca policji, służb specjalnych, jak i prywatnych detektywów. - To praca, w której się realizuję - przyznawał i jak dodawał, nie jest to praca wyłącznie dla wysportowanych i postawnych ludzi. - To branża, w której potrzebujemy różnych specjalistów. 

Sprawna komunikacja to łączenie wielu elementów

By prowadzić taki zespół, należy, jak mówił rozmówca Dominiki Klimek być na bieżąco z tym, co dzieje się w firmie. - Dzień zaczynam o 7.00, a kończę ok. 21.00. Moja rola polega na tym, by elementy połączyć w całość tak, by skoordynować pracę zespołu. Nie przeszkadza mi, że telefon dzwoni przez cały czas, to oznacza, że jesteśmy potrzebni, a zatem firma działa sprawnie - dodawał.

Każdy klient jest ważny

A ochrony w dzisiejszych czasach potrzebuje wiele osób. Od polityków i celebrytów po place budowy. - Zajmujemy się montażem systemów kamer i inteligentnych systemów alarmowych, jeśli jest taka potrzeba, analizujemy to, co udało się zarejestrować na materiałach wideo. Nasza praca ma bardzo szeroki zakres - mówił bohater reportażu. 

Co powinno znajdować się na wyposażeniu takiego biura ochrony? Z jakich środków bezpieczeństwa korzysta się najczęściej? I czy ta praca i czy może być niebezpieczna? O tym w rozmowie z gościem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Marcin Kowalski (Agencja Ochrony Protego Security); Krzysztof Antczak, Łukasz Dziedzic (pracownicy ochrony)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Inżynier oceny ryzyka. W Polsce jest ich niespełna stu, może dołączysz?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 21:36
- Ta profesja łączy się z szeroko rozumianym bezpieczeństwem: zarówno procesowym, jak i m.in. ochrony przeciwpożarowej, maszyn budowlanych. To wszystko, z czym możemy się spotkać w zakładach przemysłowych - mówił w rozmowie z Czwórką Dariusz Koliński, inżynier oceny ryzyka w zakresie ubezpieczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - DJ. Selekcjoner dobrej muzyki czy wodzirej?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:44
Od niego zależy powodzenie imprezy. Musi bezbłędnie wyczuwać nastrój gości i szybko reagować na to, co dzieje się na parkiecie. A do tego trafić w gusta, być sprawnym technicznie... - praca DJ-a wcale nie jest lekka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód: kelner. Jakie kompetencje trzeba posiadać w tej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 17:29
Pojawiają się jeszcze przed godzinami otwarcia restauracji przygotowując salę do przyjęcia gości. Porządkują stoliki, polerują zastawę sprawdzają czystość pomieszczeń, dbając o komfort gości, których mają obsłużyć. Jak wygląda praca kelnera od kuchni i kto sprawdzi się w niej najlepiej?
rozwiń zwiń