Czy wybicie zwierząt to sposób na wirusa ASF?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 09:18
Zdaniem ekspertów rolnicy, hodowcy trzody chlewnej, która jest źródłem ASF nie stosują bioasekuracji. A tylko ta zapewni bezpieczeństwo ich zwierząt i dzików. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/ Kristian Bell

Eksperci wskazują, że hodowcy oszczędzają, więc nie utylizują martwych świń, tylko je zakopują w lesie. Dziki to zjadają i później są zawirusowane. Ale tego nie roznoszą – wirusa przenoszą myśliwi na butach i oponach, razem z krwią zabitych zwierząt.

Czy załatwi sprawę spec ustawa, potocznie określana "lex - Ardanowski"? Jest w niej wiele kontrowersyjnych zapisów, w tym ten dający myśliwym pierwszeństwo do użytkowania lasów będących dobrem wspólnym.

***

Na audycję "Dajesz radę" w poniedziałek (27.01) od godz. 14.05 zaprasza Kacper Kowalczyk.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka zwierzęta ASF

Czytaj także

Wolontariusz zwierząt. Czy to zajęcie dla ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 14:30
- Wolontariusze zajmują się m.in. zbiórkami pieniędzy, organizacją eventów, czy promocją zwierząt do adopcji w sieci, co wiąże się z tworzeniem grafik komputerowych, filmów. Podejmują także interwencje, gdy zwierzakom dzieje się krzywda. Dlatego wolontariusz powinien być przede wszystkim odpowiedzialny, rzetelny i słowny - mówiła Anna Głażewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:42
Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 
rozwiń zwiń