Polskie Radio
Section05
ASF

Zapobieganie afrykańskiemu pomorowi świń. ARiMR zapowiada kolejną transzę wsparcia dla rolników

Od 7 września do 6 października rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie na inwestycje zapobiegające afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodano, że dofinansowanie do 100 tys. zł będzie można otrzymać m.in. na ogrodzenie chlewni czy posadowienie silosu na paszę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ARiMR rolnictwo ASF dotacje świnie

Spółka Agri Plus odbierała rolnikom rekompensaty przyznane przez państwo. UOKiK wymierzył solidną karę

Spółka Agri Plus z grupy kapitałowej Animex, jeden z największych organizatorów tuczu trzody chlewnej w Polsce, odbierała hodowcom rekompensaty przyznane im przez państwo za straty związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. Prezes UOKiK nałożył na spółkę ponad 68 mln zł za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo świnie ASF UOKiK

Wsparcie na inwestycje chroniące przed ASF oraz pomoc dla spółek wodnych. Rusza nabór wniosków

Od 28 grudnia ARiMR będzie przyjmować wnioski o pomoc dla rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także od spółek wodnych chcących zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią - poinformowała Agencja. Chodzi o wsparcie "Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo świnie ASF ARiMR

Ograniczenie eksportu na Wschód. Minister rolnictwa: będziemy łagodzić straty

- Najważniejsze jest, żeby bezpieczeństwo granic zostało zachowane. Straty w eksporcie na Białoruś i do Rosji będziemy łagodzić innymi kierunkami zbytu. Patrzymy przede wszystkim na Daleki Wschód i kraje arabskie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rolnictwo Henryk Kowalczyk wieś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Małgorzata Raczyńska-Weinsberg kryzys na granicy Białoruś granica eksport rolnicy ASF Prawo i Sprawiedliwość

"To są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny". Ekonomista o inflacji

Dlaczego rośnie inflacja? Na to pytanie, w Polskim Radiu 24, odpowiedział dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, SGH). Jak wyjaśnił, za wzrost cen odpowiedzialne są dwa czynniki: ceny na rynkach światowych i gospodarka w czasie lockdownu. - Gdyby nie ceny paliw, to byśmy mieli inflację na poziomie około 5 proc., a nie około 7 proc. - powiedział ekonomista. - Ludzie, po okresie lockdownów wyszli do sklepów i zaczęli konsumować, a to są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny - wytłumaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności ceny pandemia COVID-19 koronawirus ASF Łukasz Sobolewski