Jak zrozumieć psa? Psi behawioryści radzą

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 14:09
Czy machanie ogonem zawsze świadczy o radości czworonoga? Co dla niego oznacza patrzenie prosto w oczy? Jak się z nim komunikować?
Audio
  • Jak zrozumieć psa? ABC komunikacji z czworonogiem (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

Behawiorysta zwierząt Piotr Wojtków wyjaśniał, że zanim uda nam się nauczyć, co czuje nasz pies, musimy nauczyć się go obserwować. - Dziś wiemy już, że psy odczuwają bardzo złożone emocje, takie jak zazdrość, smutek czy tęsknota, ale bez zauważania pewnych sygnałów, które wysyła nam pies, trudno będzie je zinterpretować - mówił.

Zatem oblizywanie się psa, nie musi oznaczać, że jest głodny - to częsta objaw strachu, lub niepokoju. I takich zachowań, jak przekonywali eksperci w Czwórce, jest mnóstwo i warto zwracać na nie uwagę. Warto jest też znać kontekst, czyli sytuację, w której pies chciał się z nami skomunikować. W jaki sposób robią to nasi pupile? Co jest ważne w interakcji między człowiekiem a psem? Więcej o wychowaniu psa na mądrego i radosnego członka rodziny w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, autorzy poradnika "Słuchając psa"

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 14.17

ac/kd

Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sterylizować czy nie? Fakty i mity o zdrowiu zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:22
"Suka przynajmniej raz w życiu musi mieć młode" - nieświadomi właściciele psów w myśl tego stereotypu rozmnażają swoje zwierzęta. Czym to grozi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies rasowy - czyli jaki. Będą nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 18:00
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt. Najważniejszym punktem, budzącym kontrowersje, jest nowa definicja określenia "rasowy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Canicross. Biegi przełajowe z czworonogiem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 15:43
Canicross to biegi przełajowe, w których startuje się z pupilem. Udział w takiej aktywności bierze Amelia razem z suczką Ellą i zachęcają do wspólnych treningów innych właścicieli psów i ich podopiecznych. 
rozwiń zwiń