Co po maturze - studia, praca, czy... wakacje życia?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 21:04
Co uczniowie mogą robić po egzaminach maturalnych? Gap year, a może wybierają uczelnie zawodowe? Z badań GUS-u wynika, że zdecydowana większość maturzystów nadal wybiera się na "tradycyjne" studia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Antonio Guillem

depresja dziewczyna z książką pixabay 1200x660.jpg
Między prawdą a mitem. Co dzieje się na uczelniach artystycznych?

Do matur pozostało niewiele czasu, dlatego już dziś warto zastanowić się nad wyborem przyszłej drogi zawodowej. - Studia są bardzo różne, bo oferta na rynku w Polsce jest szeroka, i w zależności od tego, jaką karierę zawodową planujemy, jakie mamy umiejętności i zdolności, właściwie niemal każdy może znaleźć tu coś dla siebie - tłumaczyła dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy". - Możemy wybrać studia naukowe i związać swoją karierę z uczelnią, możemy też pójść w stronę wybranego zawodu, albo zapisać się na studia dualne, czyli jeszcze w czasie nauki podjąć współpracę z określoną firmą i po zdobyciu dyplomu zatrudnić się w niej na stałe - wyliczała ekspert.

Posłuchaj
19:34 edukacja czwórka 13042021.mp3 Co warto robić po maturze? (Strefa studenta/Czwórka) 

shutterstock Gorodenkoff malarstwo obraz farba kobieta 1200.jpg
Gdzie studiują artystyczne dusze?

Czytaj także:

Jedną z dróg, które można wybrać jest gap year, czyli rok przerwy, który wykorzystuje się najczęściej na przykład na podróżowanie, bądź realizowanie innych pasji. - W dobie pandemii jednak taka działalność może być znacznie utrudniona, a plany związane z podróżowaniem po świecie mogą okazać się niemożliwe do zrealizowania - uprzedzała gość Czwórki. - Są jednak osoby, które planują udać się na zagraniczny wolontariat, a potem powrócić i zacząć znowu edukację.

Czytaj także:


shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Wówczas, jak podkreślała ekspert, zdarzają się "zwroty w karierze". - Ludzie zmieniają decyzje dotyczące wyboru drogi zawodowej, zaczynają się interesować innymi rzeczami i zamiast na historię sztuki idą na informatykę, bo taki jest trend na rynku pracy - mówiła. Jak tłumaczyła, warto pamiętać, że przed laty studia były przede wszystkim po to, by "nauczyć żaków krytycznego myślenia". - Chodziło o to, by zbudować człowieka mądrego i potrafiącego myśleć, przygotowanego na wyzwania przyszłości i kreatywnego, a niekoniecznie znającego konkretny fach - tłumaczyła. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta
Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: dr Bianka Siwińska (Fundacja Edukacyjna "Perspektywy")

Data emisji: 13.04.2021

Godz. emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Szkoły dla przyszłych wojskowych. Jak wyglądają takie studia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:06
Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie to najpopularniejsze placówki, które kształcą zawodowych żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między prawdą a mitem. Co dzieje się na uczelniach artystycznych?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 17:31
Nie milkną kontrowersje wokół opisywanych w sieci wydarzeń w łódzkiej Szkole Filmowej. Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna działająca przy tej uczelni ma do 12 kwietnia przedstawić jej władzom rekomendację dotyczącą postępowania w tej sytuacji.
rozwiń zwiń