Między prawdą a mitem. Co dzieje się na uczelniach artystycznych?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 17:31
Nie milkną kontrowersje wokół opisywanych w sieci wydarzeń w łódzkiej Szkole Filmowej. Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna działająca przy tej uczelni ma do 12 kwietnia przedstawić jej władzom rekomendację dotyczącą postępowania w tej sytuacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: darksouls1/pixabay

shutterstock Gorodenkoff malarstwo obraz farba kobieta 1200.jpg
Gdzie studiują artystyczne dusze?

Wszystko zaczęło się od posta opublikowanego w mediach społecznościowych przez jedną z absolwentek tej uczelni. Opisała ona nadużycia, jakich mają doświadczać studenci ze strony wykładowców. Potem zaczęły pojawiać się głosy innych absolwentów, którzy wspominali swoje doświadczenia z czasów studiów. Początkowo oskarżenia padły głównie pod adresem szkół filmowych, teraz rzucają je także absolwenci innych uczelni artystycznych. 

Posłuchaj
31:04 czwórka studenci strefa studenta 30.03.2021.mp3 Co dzieje się za murami uczelni artystycznych w Polsce? (Strefa studenta/Czwórka) 


W Czwórce o swoich doświadczeniach opowiedziała Zosia Szwinke-Magierowska z PWST we Wrocławiu i uczelni w Gdyni. Jak wspominała, "fuksówka" to wyzwania, które studenci starszych roczników stawiają młodszym, rozpoczynającym szkołę. - To rodzaj "zaprawy", sprawdzenia samego siebie. Wiem, że opisywane szeroko działania negatywne są możliwe, ale zadziwia mnie to, że do mnie takie rzeczy zupełnie nie dotarły - opowiada aktorka. - "Fuksówka" to był dla mnie bardzo intensywny, ciekawy czas, którego nigdy bym nie oddała. Lubię teatr, w którym ważne są nie tylko rzemiosło, ale także prawdziwe emocje. 

shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Czytaj także:

W programie wysłuchaliśmy także wspomnień anonimowych absolwentów artystycznych kierunków studiów. - Tak naprawdę wszystko zależy od tego, kim jest człowiek, który cię "fuksuje". Może ci dawać zadania zabawne, jak podczas wesela i na przykład kazać ci zrobić dziesięć pompek i zagrać małpę, albo znęcać się nad tobą tak, jak to robią ludzie w więzieniach - mówiła absolwentka reżyserii. - W całym procesie fuksowania często ci, którzy byli najbardziej gnębieni, kilka lat później sami znęcają się nad młodszymi kolegami. Agresja rodzi agresję - mówiła. Jak przyznała, dotknęły ją także represje ze strony wykładowców. - Po egzaminie byłam pewna, że należy mi się zaliczenie, a profesor powiedział, że niczego mi nie podpisze. Ostatecznie je dostałam, ale było to kosztem ogromnych emocji - wspominała. 

Zobacz także:

Studenci, którzy czują się w jakikolwiek sposób mobbingowani, mogą szukać pomocy m.in. w Poradni Prawa Akademickiego, założonej w 2019 roku przez prof. Michała Kaczmarczyka. - Spotykam się z bardzo poważnymi oskarżeniami wysuwanymi przez studentów pod adresem wykładowców, najczęściej są to doniesienia dotyczące przeróżnych form dyskryminacji. O tym wcześniej mówiło się mniej ze względu na strach, myślenie, że "to i tak nic nie da" i źle pojętą solidarność środowiskową. Jak się okazało, do pewnych decyzji trzeba dojrzeć - tłumaczył gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta
Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Zofia Szwinke-Magierowska (absolwentka Wydziału Aktorskiego na PWST we Wrocławiu i Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni), prof. Michał Kaczmarczyk (założył i prowadzi Poradnię Prawa Akademickiego)

Data emisji: 30.03.2021

Godz. emisji: 14.08

kd


Czytaj także

Koronawirus na studiach. Jak sobie radziliśmy i co będzie dalej?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 11:04
- Gdy zamknięto uniwersytet dostaliśmy maila z informacją, że teraz będziemy pracować online - wspominała Katarzyna Król, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. - Wszystkim, zarówno wykładowcom jak i studentom zależało na tym, by zrealizować maksymalnie dużo materiału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoły dla przyszłych wojskowych. Jak wyglądają takie studia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:06
Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie to najpopularniejsze placówki, które kształcą zawodowych żołnierzy.
rozwiń zwiń