Matura z angielskiego. W tym roku będzie łagodnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 17:11
Zakończyły się egzaminy maturalne z języka angielskiego na poziomie podstawowym. W piątek abiturienci mierzyć się będą z poziomem rozszerzonym. - W tym roku matury będą oceniane łagodnie - powiedziała w rozmowie z Czwórką nauczycielka angielskiego Magdalena Drzewiecka.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ panitanphoto

słichanie muzyka dziewczyna słuchawki 1200.jpg
Muzyka dla maturzystów. Reggae do nauki angielskiego - sprawdź playlistę

We wtorek 4 maja maturzyści pisali egzamin z języka polskiego, a w środę 5 maja - z matematyki. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

W czwartek 6 maja do matury przystępowali uczniowie, którzy wybrali język angielski na poziomie podstawowym. Emocji nie brakowało, egzamin zakończył się po godz. 12.

Sprawdź arkusz maturalny 2021 - język angielski poziom podstawowy>>>

Tegoroczne matury nieco różnią się od tych z ubiegłych lat. - Do zdobycia jest tyle samo punktów, zmienił się jednak poziom - do maksymalnie B1 w zakresie słuchania i rozumienia tekstu pisanego - mówiła nauczycielka angielskiego, egzaminator matur oraz ambasadorka English Teaching Magdalena Drzewiecka. - Podobnie będzie z rozszerzeniem, w tej chwili będzie ono na poziomie B1 do B2, jeśli chodzi m.in. o zakres słownictwa, liczbę dopuszczalnych błędów i poprawność środków językowych. Matury będą więc oceniane łagodnie - podkreślała.

literki angielski 1200x660.jpg
Matura z angielskiego - powtórka z gramatyki

Czytaj także:

Posłuchaj
04:02 _PR4_AAC 2021_05_06-14-09-00.mp3 Co pojawi się na tegorocznej maturze rozszerzonej z języka angielskiego i czym różnił się poziom podstawowy od egzaminów z lat ubiegłych? (Dajesz radę/Czwórka) 

Ponadto w porównaniu z ubiegłymi latami usunięty został pewien zakres materiału, mniej będzie m.in. językowych konstrukcji. - Na rozszerzeniu nie będzie zdań warunkowych mieszanych, ani inwersji, która dotychczas obowiązywała. Nie będzie konstrukcji, po których pojawia się następstwo czasów -  wymieniała ekspert. W tym roku matura pisemna to dla większości uczniów jedyna opcja, bo ustna właściwie się nie odbędzie. - Zdawać ją mogą wyłącznie uczniowie, którzy planują studiować poza granicami Polski i uczelnia wymaga takich egzaminów - tłumaczyła Magdalena Drzewiecka. 

ZOBACZ WIĘCEJ Matura z języka angielskiego - z nami powtórzysz materiał >>>

Posłuchaj
15:22 czwórka matura angielski dajesz radę2021_05_06.mp3 Jak spędzić ostatnie godziny przed maturą z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i o czym warto pamiętać? (Dajesz radę/Czwórka)

W Czwórce zagościła filolog Iga Białaszczyk, która podpowiadała, jak spędzić ostatnie godziny przed egzaminem i na co zwracać uwagę podczas pisania matury. - Nie wystarczy nauczyć się gramatyki, by władać poprawnie językiem angielskim - podkreślała gość Czwórki i jak tłumaczyła, na przykład na czasy - które wielu wydają się skomplikowane - warto spojrzeć z szerszej perspektywy. - Nie są dużo bardziej złożone niż w języku polskim. Najgorsze, co można sobie zrobić, to próbować uczyć się ich na pamięć. Warto je zrozumieć, ułożyć, połączyć w grupy. To powinno pomóc - podkreślała Iga Białaszczyk. Zdradzała też "patenty" na opanowanie słownictwa. - Dobrą metodą jest nauka grupami tematycznymi, które sami sobie stworzymy. Budujemy własny system i układamy słowa według tego klucza - mówiła. Podczas egzaminu uratuje nas... czytanie polecenia ze zrozumieniem. - Nie dopatrujmy się tego, co według nas powinno się znaleźć w poleceniu, tylko spokojnie czytajmy je, zwracając uwagę na szczegóły - polecała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Iga Białaszczyk (filolog, prowadzi kursy języka angielskiego)

Data emisji: 06.05.2021

Godz. emisji: 14.08

kd


Czytaj także

Matura 2020 z angielskiego. "Listening", czyli słuchanie i... rozumienie tekstu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:38
"Listening", czyli słuchanie z rozumieniem to jedna z najtrudniejszych części matury z języka angielskiego. Dlaczego? Bo do tekstu, który usłyszymy potem nie ma już powrotu. Trzeba wysłuchać, zrozumieć i wypełnić zadania. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021. Język angielski - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 07:38
Dziś (6 maja) na maturze język angielski. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Początek o godzinie 9:00. Powtarzamy materiał z języka angielskiego dla wszystkich, którzy przygotowują się do matur na poziomach podstawowym i rozszerzonym. 
rozwiń zwiń