Polska - Gruzja. Za co siebie lubimy?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 21:16
Gruzja to doskonały kierunek na wakacje. Z krajem, który kojarzy się z pięknymi widokami, słońcem, górami, wspaniałym jedzeniem i gościnnymi ludźmi, łączy nas nad wyraz wiele.
Gruzja panorama Starego Miasta w Tibilisi
Gruzja panorama Starego Miasta w Tibilisi Foto: shutterstock/monticello

Gruzja shutter 1200x660.jpg
Kierunek Gruzja. Dlaczego warto się tam wybrać?

Łączy nas poniekąd podobny rys historyczny. Zarówno Polska, jak i Gruzja przez lata znajdowały się pod zaborem Rosji. Również na przestrzeni wieków, tak jak my, Gruzini walczyli o zachowanie swojej tożsamości narodowej. - Mamy też wiele wspólnego, zarówno Gruzini, jak i Polacy lubią dobrą zabawę, lubią posiedzieć i pobiesiadować w swoim gronie i lubią wino - mówi Krzysztof Nodar Ciemnołoński, autor bloga PolakoGruzin.pl.


Posłuchaj
14:57 Czwórka/Dajesz Radę - język gruziński - 17.06.2021.mp3 Krzysztof Nodar Ciemnołoński opowiada o Gruzji i języku gruzińskim (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- Polacy od czasów insurekcji kościuszkowskiej trafiali na zesłania do Gruzji do miejscowości Kutaisi w regionie zachodniej Gruzji. Natomiast w Gruzji Wschodniej jednym z najbardziej popularnych Polaków jest Ludwik Młokosiewicz, żyjący w XIX w. zoolog i botanik. Za jego sprawą uruchomiono pierwszy na terenie Gruzji i jeden ze słynniejszych Park Narodowy Lagodechi, który znajduje się przy granicy z Azerbejdżanem - opowiada gość audycji. -  Nasz rodak za czasów carskiej Rosji również uczył tamtejszą ludność pszczelarstwa i uprawy chmielu. W Gruzji również dużym sentymentem darzą serial "Czterej pancerni i pies" i postać Gruzina Grigorija, który miał na nazwisko Saakaszwili, tak jak jeden z byłych gruzińskich prezydentów.

Język gruziński jest dość trudny i można w nim odróżnić wiele dialektów. - Alfabet gruziński jest jednym z najstarszych. Zapisy w języku starogruzińskim można spotkać w Jerozolimie, dokąd przed wiekami pielgrzymowali gruzińscy filozofowie i pisarze - tłumaczy Krzysztof Nodar Ciemnołoński. - Język gruziński był jednym z nielicznych, których można było oficjalnie używać za czasów Związku Radzieckiego w republikach zależnych.


shutterstock goffkein.pro Tibilisi Gruzja 1200.jpg
Gruzja. Zamieszkaj na planie serialu Dynastia

Posłuchaj także:

Oryginalny alfabet gruziński kojarzy się nieco z alfabetem arabskim, jednak stosowany jest tam zapis od lewej do prawej. Jednak podróżujący do Gruzji turyści nie muszą się martwić o zrozumienie drogowskazów, bo obowiązują dwa alfabety: gruziński i łaciński. W języku gruzińskim nie wyróżnia się wielkich liter i znajdziemy w nim wiele zgłosek, które są dla nas trudne do wymówienia. 

W ostatnich latach dużą popularnością zaczęła się cieszyć kuchnia gruzińska. W samej Gruzji zajmuje szczególne miejsce w tradycji i jest częścią tożsamości mieszkańców tego kraju. Ciekawostką może być fakt, że kuchnia ta ma swoje korzenie w Indiach. Chleb po gruzińsku i w hindi nazywa się dokładnie tak samo - puri. Natomiast gruziński piec tone pochodzi od indyjskiego pieca tandore.


Posłuchaj
05:06 Czwórka/Dajesz Radę - Gruzja Kuchnia 17.06. 2021.mp3 Tamar Gelashvili-Dąbrowska zdradza tajniki kuchni gruzińskiej (Dajesz Radę/Czwórka)

 - Najpopularniejszymi potrawami są chaczapuri, czyli gruziński placek zapiekany z serem, oraz chinkali, czyli pierożki, w oryginalnym przepisie wypełnione mięsem wołowym i bulionem - mówi Tamar Gelashvili-Dąbrowska, autorka bloga kaukaz.pl. - Pojawiło się wiele wersji chinkali, ale jedno jest wspólne, jemy je rękoma, nadgryzając wypijamy bulion, a potem zjadamy resztę.

Według niektórych źródeł z tego kraju pochodzi wino. Wiele dziewczyn ma tam na imię Tam. W Gruzji mają najsłodszą cebulę na świecie i najgłębszą jaskinię świata. Płynie tam też rzeka, którą od źródła do morza dzieli jedynie 18 metrów i jest to najkrótsza rzeka na świecie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Krzysztof Nodar Ciemnołoński (autor bloga PolakoGruzin.pl)

Data emisji: 17.06.2021

Godz. emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Nauka języka tureckiego z serialami

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:16
Istnieje kilka sposobów uczenia się języka z seriali. Można zapisywać słówka, lub oglądać film w oryginale z podpisami, żeby się osłuchać. Najważniejsze jest jednak utrwalanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak brzmi niderlandzki? Czy to język do śpiewania?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 16:30
18 maja rozpoczęła się Eurowizja! Konkurs w tym roku odbywa się w Rotterdamie. Przenosimy się do Holandii, żeby poznać faworytów i porozmawiać o tym języku.
rozwiń zwiń