Kocia dieta - podejdź do niej rozsądnie, pamiętaj o mięsie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 18:00
W wielu aspektach życia koty są zupełnie różne od pozostałych zwierząt. Jak się okazuje również pod względem wymaganej diety. Koci smak to mięsny smak.
Koty to zwierzęta, które mają wyjątkowe wymagania
Koty to zwierzęta, które mają wyjątkowe wymaganiaFoto: CaptainMeo/Pixabay.com

Ponad 6,5 miliona kotów towarzyszy Polakom w życiu codziennym. To niezwykle inteligentne, ale też bardzo wymagające zwierzę. Niemałym wyzwaniem dla właścicieli mruczących pupili jest ich dieta. Niezwykle ważne jest poznanie upodobań naszego podopiecznego. W kwestiach żywienia koty mają nieco inne wymagania niż na przykład psy. - Kot to nie jest mniejsza wersja psa - przestrzega Kacper Kowalczyk. 

Kot lubi smaki mięsne

Kot jest wyjątkowy, jeśli chodzi o wymagania dietetyczne. - Kocie smaki potrafią być bardzo wyjątkowe i doprowadzić każdego opiekuna do szału. Za kotami ciągnie się opinia, że są to zwierzęta bardzo wybredne - mówi Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, dietetyczka, techniczka weterynarii, autorka książki "Kocie smaki". - W mojej książce staram się tę opinię rozbroić, bo jak pokazuje moje doświadczenie z pacjentami, koty po prostu lubią mięsne smaki. 90 procent moich pacjentów z łatwością przestawia się na dietę BARF albo jej gotowany odpowiednik. Według mnie to są kocie smaki - dodaje. 

Żywienie kota gotową sklepową karmą zależy oczywiście od kota i opiekuna. - Możemy to odnieść do ludzkiego żywienia: czy my wolimy jeść posiłki domowe, które przygotujemy sami lub ktoś bliski je dla nas przygotowuje, czy jednak "gotowce" ze sklepu. Co jest bardziej wartościowym żywieniem? - pyta retorycznie gość Czwórki. - Odpowiedź jest jasna: wolimy smaki domowe z dobrych produktów, a po dania gotowe sięgamy w sytuacjach kryzysowych - dodaje. 

Mokra karma lepsza od suchej

W książce Agnieszki Cholewiak-Góralczyk autorka jasno mówi, że w żywieniu kota karma sucha nie wchodzi w grę, a miks mięso, karma z puszki i karma sucha to prosta droga do problemów z układem pokarmowym. - Te problemy to najczęściej biegunki i wymioty - wyjaśnia kocia dietetyczka. - Są badania, które pokazują, że jeżeli będziemy łączyć suchą karmę z podażą surowego mięsa, to wtedy rośnie kwestia dotycząca możliwości zakażenia patogenami z tego surowego mięsa. To wskazówka, że niekoniecznie jest to najlepszy pomysł, by u kota mieszać dietę - dodaje. 

Karma sucha jest najbardziej przetworzonym rodzajem pokarmu. Jest chrupka, więc pozbawiona odpowiedniej ilości wody. - W kontekście kotów i ich problemów z pęcherzem moczowym czy nerkami karma sucha nie jest więc dobrym rozwiązaniem - wyjaśnia gość Czwórki. - Kot jest zwierzęciem przystosowanym do pobierania wody z pokarmu. Do miski z wodą prędzej wrzuci ulubione zabawki, niż się jej napije - dodaje. 

Karmy suche od lat przedstawiane są jednak jako najlepiej zbilansowane. Temu nie zaprzecza też Czwórkowa ekspertka. Zwraca jednak uwagę, że wszystko, co nazywa się karmą pełnoporcjową, musi spełniać potrzeby zwierzęcia, pokrywać je. - Niestety wciąż funkcjonuje mit sprzed 20 lat, że sucha karma jest pokarmem najbardziej zbilansowanym - to nie jest prawda - podkreśla. - Suche karmy zawierają zbyt dużo węglowodanów, jedynie te najdroższe, których zwykle nie kupujemy, mają ich odpowiednią ilość - dodaje. 


Posłuchaj
10:48 czwórka dajesz radę 10.01.2022.mp3 O kociej diecie opowiada Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, dietetyczka, techniczka weterynarii (Dajesz radę/Czwórka)

 

Kot wegetarianin - czy to dobry pomysł?

W sieci można natknąć się na pomysły przestawienia kotów na dietę wegańską lub wegetariańską. - Moim zdaniem nie powinniśmy iść w tę stronę - mówi gość Kacpra Kowalczyka. - Myślę, że co druga osoba, która do mnie przychodzi po ułożenie diety mięsnej dla kota, to weganin lub wegetarianin. Często mówią tak: ja nie jem mięsa po to, by mój kot mógł jeść - dodaje. 

Agnieszka Cholewiak-Góralczyk podkreśla, że brak mięsa w diecie kota jest sprzeczny z jego naturą. - Konsekwencje żywienia bezmięsnego nie są przebadane, nie wiemy nic o korzyściach z niego płynących - zwraca uwagę. - Taką dietę trudno uzupełnić w taurynę, argininę, bo to składniki z surowców pochodzenia zwierzęcego. Duża suplementacja byłaby tu niezbędna. Pokarm roślinny jest też mniej odżywczy, potrzeba go więcej, więc pojawia się pytanie, czy nasz kot mógłby zjeść tak duże porcje. Uważam, że tego typu rozwiązania nie są bezpieczne - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Agnieszka Cholewiak-Góralczyk (dietetyczka, techniczka weterynarii, autorka książki "Kocie smaki")

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 14.24

pj

Czytaj także

Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz kota?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 17:00
Ponad 6,5 miliona kotów towarzyszy Polakom w życiu codziennym. To niezwykle inteligentne, ale też bardzo wymagające zwierzę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weź na kolana kota. W czym może pomóc felinoterapia?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 17:00
Ostatnimi czasy można znaleźć bardzo wiele ofert związanych z tzw. zooterapią, czyli leczeniem ludzi poprzez kontakt ze zwierzętami. Jedną z takich metod jest felinoterapia, czyli kocia terapia. Sprawdzamy, na czym polega i jak pomaga.
rozwiń zwiń