Ile zaoszczędzisz na podatku dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 16:15
- Ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat, mają pewien podatkowy przywilej, z którego powinni skorzystać, żeby odłożyć sobie pieniądze "na później". I ja do tego szczerze namawiam – podkreśla doradca podatkowy Michał Rodak.
Pierwszym warunkiem, żeby skorzystać z ulgi dla młodych, jest wiek, drugim  źródło przychodu
Pierwszym warunkiem, żeby skorzystać z ulgi dla młodych, jest wiek, drugim – źródło przychoduFoto: Nana_studio/shutterstock.com

Bez PIT-u, ale ze składkami na ZUS i NFZ

Nowelizacja ustawy z 1 sierpnia 2019 roku wprowadziła zmiany w systemie pobierania podatków. Osoby w wieku do 26. roku życia mogą skorzystać z ulgi, która zwalnia ich z opłacania podatku PIT w wysokości 18 proc. wartości przychodu. – Pierwszym warunkiem, żeby skorzystać z ulgi, jest wiek, drugim – źródło przychodu. Chodzi tu o kwoty uzyskane ze stosunku pracy, czyli z miejsca, w którym jesteśmy zatrudnieni. Pozostałe kwoty to umowy-zlecenia, praktyki absolwenckie, staż uczniowski oraz – co ważne – zasiłek macierzyński. Te przychody są zwolnione z opodatkowania do kwoty 85 528 złotych rocznie – wyjaśnia ekspert. – Chciałbym też podkreślić, że zwolnienie z tego podatku nie powoduje jednocześnie, że osoby są zwolnione z obowiązku płacenia innych danin – takich jak składki na ubezpieczenie społeczne czy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

600 zł ekstra co miesiąc

Podatek dla młodych to specjalne działanie rządu, które ma ułatwić młodym ludziom start w dorosłe życie. – Jeśli chodzi o oszczędności, to wszystko zależy od wynagrodzenia danej osoby i od kwoty jej przychodów, ale zakładając uproszczony scenariusz, gdzie osoba zwolniona z podatku opłaca wyżej wymienione składki i zarabia 5 tys. zł, miesięcznie może zarobić powyżej 600 zł. Natomiast w przypadku kwoty rzędu 10 tys. zł, ta oszczędność podatkowa wyniesie już ponad 900 zł miesięcznie – wylicza rozmówca Mateusza Kulika. – Kolejną dobrą informacją dla osób poniżej 26. roku życia jest to, że ustawodawca nie wskazał, na jaki cel mamy te zaoszczędzone środki przeznaczyć. Tutaj jest pełna swoboda w zarządzaniu finansami.

Posłuchaj
09:53 CZWÓRKA Dajesz rade – podatek 03.11.2022.mp3 Kto może skorzystać z ulgi dla młodych? (Dajesz radę/Czwórka)

Jak rekomenduje Michał Rodak, dodatkowe pieniądze warto jest zaoszczędzić i przeznaczyć na dalsze inwestycje – w siebie albo w pomnażanie środków. – Obecnie nie ma też obowiązku, by osoba uprawniona do takiego zwolnienia musiała składać PIT czy jakiekolwiek oświadczenie swojemu pracodawcy. To się dzieje z automatu – dodaje gość Czwórki.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Michał Rodak (doradca podatkowy)

Data emisji: 03.11.2022

Godzina emisji: 14.15

kul/kor

Czytaj także

Karty z Pokémonami - kiedyś moda, dziś sposób na zdobycie fortuny?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:55
Na karty z Pokémonami z sentymentem patrzą dziś osoby, urodzone na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Niektórzy w tych pamiątkach widzą także niezłą inwestycję, bo unikatowe okazy warte są dziś nawet kilka tysięcy złotych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja ekonomiczna. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 15:30
Zaczyna się od kieszonkowego, drobnych na lody i szkolne przekąski. Od najmłodszych lat wyrabiamy w sobie nawyki związane z wydawaniem pieniędzy. Pierwszymi naszymi doradcami finansowymi powinni być rodzice. 
rozwiń zwiń