Trudny rynek najmu mieszkań. O co zadbać w umowie?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 17:00
Ze względu na ogromne koszty zakupu nowego mieszkania Polacy coraz częściej decydują się na najem. Ten rynek też łatwy nie jest. Które punkty w umowie najmu są najważniejsze i na co zwracać uwagę?
Wynajmując mieszkanie, patrzmy nie tylko na ładną przestrzeń, ale też na dobrze przygotowaną umowę
Wynajmując mieszkanie, patrzmy nie tylko na ładną przestrzeń, ale też na dobrze przygotowaną umowęFoto: Studio Romantic/Shutterstock

Aktualna sytuacja ekonomiczna pogrzebała, przynajmniej na jakiś czas, marzenia wielu Polaków o kupnie własnego mieszkania. Nie jest łatwo dostać kredyt, zgromadzone oszczędności topnieją w zastraszającym tempie. W takich sytuacjach większość z nas decyduje się na wynajem mieszkania - przedłużenie umowy z aktualnym wynajmującym, czy poszukanie nowego, większego lokum na dłuższy czas. Do dużych miast przyjechali też studenci, którzy przed chwilą rozpoczęli nowy rok akademicki. 

Sytuacja na rynku wynajmu mieszkań też nie jest prosta. Do wymienionych czynników, które na nią wpływają, należy dodać też tysiące ukraińskich uchodźców, którzy uciekając przed Rosyjską agresją, poszukują bezpiecznej przystani w naszym kraju, szukają mieszkań do wynajęcia. 

To wszystko wpływa na to, że ceny najmów w Polsce poszły w górę, a rynek cieszy się wysokim popytem. - Bardzo zdrożały opłaty za wynajem. Słynna "kawalerkowa rewolucja" pokazuje, że np. w przypadku Gdańska cena wynajmu kawalerki przerosła ceny wynajmu w Warszawie. Będą to wzrosty nawet dwucyfrowe - mówi Jolanta Dziadowiec, ekspertka multiagencji ubezpieczeniowej. - Patrząc na dane rynkowe, w większości miast w Polsce notuje się nawet kilkunasto procentowe wzrosty czynszu względem najmu z ubiegłego roku - dodaje. 

Od trzech miesięcy utrzymuje się tendencja spadkowa sprzedaży mieszkań. Jest to trend, który zaobserwowali najwięksi deweloperzy. - Ma na to wpływ przede wszystkim sytuacja ekonomiczna w kraju, obniżona zdolność kredytowa lub jej brak, wysokie stopy procentowe - zaznacza gość Czwórki. - Na polskim rynku nieruchomości coraz częściej pojawiają się fundusze mieszkań na wynajem, jako alternatywa dla najmu prywatnego i rozwiązanie problemu braku zdolności kredytowej - dodaje. 


Posłuchaj
10:44 czwórka dajesz radę 27.10.2022.mp3 Jak dziś wygląda rynek najmu mieszkań i co powinno znaleźć się w umowach najmu? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Jolanta Dziadowiec zaznacza, że w tym roku sezon na wynajem mieszkań zaczął się wcześniej niż zwykle, bo już na początku wakacji, ofert jest mniej niż rok temu, a ceny są wyższe niż przed wybuchem wojny na Ukrainie. - Sytuacja ekonomiczna, ale także napływ osób z Ukrainy przekładają się na większe zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem. Jak informuje GUS w pierwszym półroczu oddano 109,5 tysiąca mieszkań, z czego większość, około 60 procent, przeznaczane jest na wynajem. To oznacza, że ciągle mamy chętnych na najem. Ci chętni nie mają wyboru, często wysokie stopy procentowe zablokowały im możliwość wzięcia kredytu na własne lokum - dodaje. - Właściciele nieruchomości korzystaj na tej sytuacji, podnoszą stawki najmu i nie widzą odpływu najemców. 

Specjalistka nie wyklucza, że najemcy będą szukać alternatyw. Nie wykluczone, że studenci zdecydują się na akademik, niektórzy może wrócą do rodzinnych miejscowości, będą studiować zdalnie, lub poszukają tańszego mieszkania poza miastem. 

Jak przygotować się na wynajem?

Gdy jednak uda nam się znaleźć mieszkanie na wynajem, lub godnego zaufania lokatora, warto by obie strony zawarły ze sobą dokładną umowę. - Głównymi elementami, które powinny znaleźć się w takiej umowie, która jest podstawą udanej współpracy, są dane osobowe obu stron, kwota czynszu, termin i sposób płatności, ale również wysokość kaucji oraz warunki zwrotu - wymienia gość Mateusza Kulika. - Warto określić również okres obowiązywania umowy, zadbać o protokół stanu mieszkania i urządzeń. Jest to zabezpieczenie na wypadek ewentualnych sporów - dodaje. 

Żeby najem nie był koszmarem można zdecydować się na rozszerzenie ubezpieczenia OC w prywatnym życiu o najem. - Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie jest zabezpieczeniem na wypadek ewentualnej szkody. Taka polisa dla studenta będzie finansową poduszką. Student nie zapłaci z własnej kieszeni za nieumyślnie wyrządzone szkody w wynajmowanym mieszkaniu - mówi ekspertka. - Gdy pralka ulega awarii i zalewa sąsiadów koszty remontu pokrywa ubezpieczyciel. OC w życiu prywatnym pokryje też koszty remontu np. po pożarze, gdy został on wywołany niezgaszoną świecą - dodaje. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Jolanta Dziadowiec (ekspertka multiagencji ubezpieczeniowej Unilink)

Data emisji: 27.10.2022

Godzina emisji: 14.11

pj

Czytaj także

"Wyścig szczurów". Jak szukać mieszkania na nowy rok akademicki?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 15:40
W tym roku ceny wynajmu mieszkania wzrosły nawet o 50 proc. Eksperci twierdzą, że to efekt inflacji, ale są też tacy, którzy wskazują na zachłanność najmujących. Dotyczy to zwłaszcza miast uniwersyteckich, w których po wakacjach znów zamieszkają studenci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukamy mieszkania dla studenta

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 09:12
Studenci mają coraz większy problem ze znalezieniem lokum. Mieszkań na wynajem jest po prostu mniej, a te, które zostały, są coraz droższe.
rozwiń zwiń