Oszczędzanie - jak zacząć, by osiągnąć cel?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 21:00
Rozpoczęcie odkładania pieniędzy kojarzy się nam raczej z wysiłkiem i trudnościami. Piętrzymy przed sobą przeszkody: że za mało zarabiamy, że to zajmie dużo czasu, że się nie uda. Tymczasem trzeba po prostu zacząć i robić to regularnie. 
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na podejmowanie aktywności inwestycyjnej.
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na podejmowanie aktywności inwestycyjnej. Foto: Asier Romero/Shutterstock.com

Nie "oszczędzaj" tylko "odkładaj na realizację planów"

Od jakiegoś czasu prym w oszczędzaniu pieniędzy w Polsce wiodą ludzie młodzi. Chętnie odkładają, rzadko inwestują, a jeśli już, to ryzykownie. Jeśli chodzi o starsze pokolenia - z tym jest różnie. Są tacy, którzy oszczędzają, ale twierdzą, że mniej niż by chcieli, są też tacy, którzy w ogóle tego nie robią. I takich osób jest najwięcej - tak przynajmniej wynika ze statystyk, które w tej kwestii nie zmieniają się od kilku lat. - To nie są dla mnie zaskakujące dane, bo to samo słyszę od moich klientów i od osób, z którymi współpracuję - przyznaje Marta Kobińska, autorka bloga "Bezpieczna Finansowo". - Oszczędzanie to jest wyzwanie, bo nie kojarzy nam się dobrze. Pierwsze, o czym myślimy w tym kontekście, to o odmawianiu sobie czegoś, a nie o planowaniu bezpiecznej przyszłości.

Każdy moment jest dobry, żeby zadbać o "poduszkę" finansową

Tymczasem ostatnie miesiące boleśnie pokazują, że oszczędności warto mieć. Galopująca inflacja, globalny kryzys i wojna za wschodnią granicą są argumentami, za tym, by zadbać choć o swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa. - Metod oszczędzania jest dużo, wszystko zależy od naszej osobistej sytuacji i naszych doświadczeń - wyjaśnia rozmówczyni Mateusza Kulika. - Ja zachęcam, żeby wyliczyć, ile otrzymujemy za godzinę pracy i pieniądze z jednej takiej godziny dziennie albo tygodniowo sobie odkładać. I mam tu na myśli kwotę brutto, bo wtedy mamy przewagę nad inflacją. - Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym nasze bezpieczeństwo finansowe będzie wyższe. Natomiast każdy moment jest dobry, żeby zacząć to robić.

Zobacz także:

Kto i dlaczego ma problemy z oszczędzaniem?

Jak przekonuje gość Czwórki, jako Polacy nie jesteśmy rozrzutni, ale brakuje nam edukacji finansowej i dobrych wzorców. To wszystko przez to, że jesteśmy stosunkowo młodym kapitalistycznym krajem i jeszcze zdarza nam się "zachłysnąć" dobrobytem i konsumpcjonizmem. O starości myślimy, że nas nie dotyczy, a nawet jeśli to "jakoś to będzie", bo zawsze "jakoś było". Dlatego naukę oszczędzania należy rozpocząć od pracy nad swoimi przekonaniami i nawykami. - Największe problemy z oszczędzaniem mają 40-latkowie, którzy byli wychowywani "tuż po komunie". Czasy, kiedy nic nie było, odrabiali w erze względnego dostatku i skłonność do konsumpcjonizmu została z nimi do dziś. Natomiast najmłodsze pokolenie, które dopiero wkracza na rynek pracy, też nie czuje potrzeby, żeby oszczędzać, bo zazwyczaj mieszka z rodzicami i to, co zarabia, po prostu wydaje na siebie. Co więcej - ci ludzie wychowywani są przez wspomnianych 40-latków, więc kółko się zamyka - dodaje Marta Kobińska. 

Posłuchaj
15:40 CZWÓRKA Dajesz rade - oszczedzanie 16.02.2023.mp3 Problemy z oszczędzaniem - czy można się tego nauczyć? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Marta Kobińska (autorka bloga o finansach "Bezpieczna Finansowo", dyrektor Bravecare)

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Ile zaoszczędzisz na podatku dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 16:15
- Ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat, mają pewien podatkowy przywilej, z którego powinni skorzystać, żeby odłożyć sobie pieniądze "na później". I ja do tego szczerze namawiam – podkreśla doradca podatkowy Michał Rodak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń