Życie ptaków egzotycznych w wielkim mieście. "Dobrostan jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:54
Na ptaki patrzymy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Amadyny wspaniałe, zeberki, mewki japońskie, słowiki chińskie, czy przeróżne papugi - obecnie stanowią one dla nas towarzyszy i przyjaciół, a nie wyłącznie "elementy hodowli". Jak o nie mądrze dbać? 
Audio
  • Opieka nad ptakami egzotycznymi - robisz to dobrze? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Vergani Fotografia/Shutterstock.com

papuga smutek depresja 1200.jpg
Depresja papug. "One też cierpią na samotność" >>>

Dobrostan ptaków egzotycznych to - jak przekonywał gość Czwórki - priorytet podczas ich hodowania. - Jeśli chcemy rozpocząć hodowlę tych ptaków, zamiast biec od razu do sklepu, przemyślmy czy będziemy mieli na to czas, cierpliwość i pieniądze - mówił Krzysztof Kałużny. Jak podkreślał, egzotyczne gatunki ptaków wymagają nierzadko także specjalistycznego podejścia i rozległej wiedzy. - Zwierzęta hoduje się od tysięcy lat, ale dopiero teraz zaczynamy normować w tym zakresie kwestie prawnie. Pięć podstawowych i równoważnych zasad zachowania dobrostanu zwierząt to: wolność od głodu i pragnienia, wolność od stresu i strachu, wolność od bólu, cierpienia, urazów i dyskomfortu, wolność do przejawiania swojego naturalnego behawioru - tłumaczył dr Tomasz Kokurewicz. Jak podkreślał

Czy ptakom żyje się lepiej, a może od zawsze pierzaści sąsiedzi mieli problemy z zaaklimatyzowaniem? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy także o grzybach, które atakują wyłącznie jeden gatunek papug, a dr Maciej Grzegory odpowiadał na pytania słuchaczy Czwórki w Radiowej Poradni dla Zwierząt. Posłuchaj także nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 17.06.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Krzysztof Kałużny (wrocławskie zoo, szef tamtejszego Działu Ptaków)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/ac

Czytaj także

Sokół wędrowny. Wielki powrót do miast i lasów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 18:16
W latach 70. i 80 ub. stulecia przez pestycydy, którymi opryskiwano uprawy, te drapieżne ptaki niemal w Polsce wyginęły. Dziś powracają, a w środowisku miejskim gustują w wysokich budynkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie tajemnice myszołowa. Czego o nim nie wiesz?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:12
Są silne, zwinne i bardzo drapieżne. Spotkać je można także w Polsce, a najlepszym okresem do fotografowania ich jest właśnie zima. Sprawdzamy, jak żyją myszołowy.
rozwiń zwiń