Polskie Radio
Section05
Muminki

Pomysł na city break. Finlandia - kraj Muminków i sauny

W cotygodniowym cyklu "City break" zapraszamy na trip do Finlandii. - Za jednym zamachem możemy znaleźć się w bajkowym świecie Muminków, skorzystać z prawdziwej fińskiej sauny i podziwiać niezwykłą architekturę, która umiejętnie przenika się z przyrodą - mówi podróżniczka Jessika Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże hobby Podróże z Czwórką Kamil Jasieński Oliwia Krettek czas wolny turystyka Helsinki Finlandia Muminki

Film "Pamiętniki Tatusia Muminka"

Polska koprodukcja na podstawie uwielbianych przez wiele pokoleń książek Tove Jansson. Niesamowita opowieść, od której wszystko się zaczęło… Zapewniamy, że tego jeszcze nie widzieliście i nie słyszeliście! Dolina Muminków jest miejscem niezwykłym. A tej niezwykłości towarzyszy piękna piosenka o przygodach Tatusia Muminka, którą śpiewa Katarzyna Łaska - wykonawczyni "Mam tę moc" z "Krainy Lodu".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Muminki

Dziewanna, Lem, Muminek, Zosiakaczmarek... Skąd się biorą nazwy planetoid?

Astronomowie odkryli już prawie milion planetoid. Ponad połowie z nich przypisano numer. Ponad 22 tysiące obiektów ma nazwę własną. Tych imion mogłoby zapewne być więcej - w końcu każdy odkrywca marzy o tym, by uwiecznić w kosmosie własne nazwisko, imię ukochanej, idola albo kotka. Ale nadawanie nazw planetoidom nie jest takie proste.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia asteroida Asterix i Obelix James Bond Freddie Mercury Muminki mitologia Stanisław Lem planetoida planety planeta układ słoneczny Monty Python tom hanks Bob Dylan The Beatles Frank Zappa J.R.R. Tolkien HISTORIA

Joanna Olech: "Muminki" to książka z gatunku wiecznie zielonych

- Najbardziej żywotne są te książki, które najpierw zachwyciły małych, a potem kiedy mali zostali rodzicami i czytają swoim dzieciom, to sięgają po książki, do których mieli sentyment i nadal są nimi zachwyceni. To utrwala ich sławę i sprawa, że są wiecznie zielone. Inaczej mówiąc, ponadgeneracyjne - mówiła w Dwójce pisarka i graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Muminki Kinga Michalska Dwójka Joanna Olech Tove Jansson KULTURA