Krew to lek, którym możesz się podzielić

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:00
Krew to najcenniejsza substancja w organizmie człowieka. Nie da się jej wyprodukować, można się nią podzielić. Wystarczy 450 ml krwi, aby uratować życie aż trzem osobom. 
W dniach 22-26 listopada obchodzone sąDni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża
W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego KrzyżaFoto: shutterstock/Pressmaste

Kto może być dawcą?

- Każdy zaczyna od tych 450 ml krwi, bo tyle można oddać jednorazowo. Żeby to zrobić, należy się nastawić pozytywnie. Nie stresować i nie denerwować, bo to potem wychodzi na przykład przy mierzeniu ciśnienia - mówi honorowy krwiodawca Jachu Kowalczyk. - Trzeba też spełnić wymagane kryteria. Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, w dobrym stanie zdrowia. Zabieg pobrania krwi lub jej składników jest bezbolesny i trwa ok. 5-8 minut. Po oddaniu krwi również nie powinno być żadnych przykrych doznań, pod warunkiem zastosowania się do wskazań personelu medycznego.

Posłuchaj
14:21 CZWÓRKA Dajesz rade - krew 24.11.2021.mp3 Jak zostać krwiodawcą? (Dajesz radę/Czwórka)

"Zrobiłem to, co należy"

Honorowe krwiodawstwo to swego rodzaju akcja społeczna, przejawiająca się w bezinteresownym oddawaniu tego, co najcenniejsze - własnej krwi. - Oddałem ponad 140 litrów, więc mam świadomość, że komuś uratowałem życie. Ale staram się o tym nie myśleć w ten sposób. Po prostu zrobiłem to, co należy - dodaje rozmówca Marty Hoppe.

Posłuchaj także:

Dla kogo Dni Honorowego Krwiodawstwa?

Początki honorowego krwiodawstwa sięgają 1958 roku. W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż, doceniając zasługi honorowych dawców krwi, ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach 22 - 26 listopada. - W większości ten czas wykorzystujemy, żeby docenić najbardziej zasłużonych krwiodawców. Chcemy też promować ideę honorowego oddawania krwi - podsumowuje gość Czwórki. 

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Jachu Kowalczyk (przewodniczący Lubuskiej Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK z Zielonej Góry)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Postój, zamiast siadać. "Siedzenie to nowe palenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:08
- Coraz więcej naukowców bije na alarm byśmy byli świadomi skutków, które siedzenie wywołuje w naszym organizmie - w ciele i nastroju - mówi Justyna Jakubczyk, trenerka kompetencji miękkich. - Ruch to zdrowie, siedzenie zaś to wygoda, która nam to zdrowie niszczy - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie palę, bo nie chcę. Jak skutecznie wydobyć się z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
Najlepiej byłoby nie zaczynać, ale skoro się nie udało, to trzeba naprawić błędy młodości. I nie czekajmy z tą decyzją do 1 stycznia, tylko niech to będzie właśnie teraz. 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
rozwiń zwiń