Kredyt we dwoje. Czy to dobry pomysł zadłużyć się razem?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 16:40
Kredyt hipoteczny zaciągany "we dwoje" to bardzo częste rozwiązanie. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, przeszło 63 procent umów na kredyty mieszkaniowe jest podpisywanych przez dwóch lub więcej współkredytobiorców. Sprawdzamy dlaczego tak się dzieje.
Wspólny kredyt - czy to dobry pomysł?
Wspólny kredyt - czy to dobry pomysł?Foto: WAYHOME studio/Shutterstock.

Wspólne kredyty bierzemy najczęściej, bo tak jest taniej i wygodniej. Zdarza się, że czasami tylko wtedy możemy dostać kredyt, bo "w pojedynkę" nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca. - Od września ubiegłego roku zdolność singli do wzięcia kredytu spadła nawet o 40 procent. Stąd duży problem u klientów, którzy chcą się samodzielnie ubiegać o kredyt hipoteczny - mówi Tomasz Kosiba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego Gold Finance. - Jest to spowodowane wzrostem stóp procentowych, co bezpośrednio przekłada się na zdolność kredytową.


Z kim po kredyt?

Gdy zaistnieje więc sytuacja, że w pojedynkę nie mamy zdolności kredytowej, to do kredytu może przystąpić kolejna osoba lub więcej osób. - Oprócz małżeństw najczęściej są to pary, rodzice lub też poręczyciel, który nie jest z nami spokrewniony - wyjaśnia ekspert. - Dodatkowa osoba do kredytu poprawi naszą zdolność finansową, ale także nasz wizerunek w oczach banku.  Zawsze dwóch lub więcej kredytobiorców daje większą pewność, że to zobowiązanie zostanie spłacone.

Biorąc kredyt z drugą osobą warto przed złożeniem wniosku do banku sprawdzić jej zdolność kredytową. Należy sprawdzić jej dochody, ale także i zobowiązania. - Może się okazać, że pomimo sporych dochodów ta osoba posiada duże zobowiązania, które wpłyną na jej możliwości finansowe - zauważa rozmówca Mateusza Kulika. - Ważnym kryterium jest też wiek współkredytobiorców i czas spłaty. Może się okazać, że rodzice będący w zaawansowanym wieku nie będą mogli przystąpić do umowy. Ważnym kryterium jest też źródło dochodu.

Jak radzi specjalista przed zaciągnięciem kredytu warto skorzystać z usług ekspertów kredytowych, po to aby sprawdzić możliwości w różnych bankach. To także na wypadek, gdyby zdolności kredytowe naszych potencjalnych kredytobiorców mogły obniżyć nasze.

Zobacz także:


"Kredyt wiąże bardziej niż ślub"

Decydując się na kredyt z kimś, musimy jednak brać pod uwagę pewne ryzyko, jakim może być problem przy chęci sprzedaży nieruchomości. Może się okazać, że osoby, które prawnie są współwłaścicielami z jakiegoś powodu nie będą chciały takiej nieruchomości zbyć. W małżeństwie lub w parze może dodatkowo pojawić się niebezpieczeństwo rozstania.

- Bywa, że jedynym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości, ponieważ takie osoby nie są w stanie w pojedynkę spłacać kredytu - zauważa gość audycji. - Istnieją także sytuacje, że bank nie wyraża zgody na przejęcie kredytu przez jedną z tych osób.


Ekspert doradzi

Często się zdarza, że jedna ze stron chce daną nieruchomość zachować. Wtedy pozostaje opcja dogadania się i spłaty partnera. - Jak wynika z mojego doświadczenia, jeżeli osoba ma zdolność kredytową, to istnieje możliwość przeniesienia kredytu do innego banku - tłumaczy Tomasz Kosiba. - Z nowo zaciągniętego kredytu zostaje spłacona osoba, która chciała wyjść z kredytu, a klient, który pozostał w mieszkaniu miał nowy kredyt w innym banku na wyższą kwotę. Mógł też uregulować zobowiązanie wobec swojego byłego partnera.

Jak jednak podkreśla ekspert, sytuacje czasem nie są proste. W tym niełatwym czasie może pomóc ekspert finansowy, który pomoże przygotować się do rozwodu od strony podziału majątku, a także ułoży odpowiednio transakcje.


Posłuchaj
17:59 Czwórka/Dajesz Radę - kredyt 24.03. 2022.mp3 Tomasz Kosiba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego Gold Finance opowiada o kredycie hipotecznym (Dajesz Radę/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę,

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Tomasz Kosiba (Ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego Gold Finance)

Data emisji: 24.03.2022

Godzina emisji: 14.08

aw/pj

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kredytowa w BIK - czemu warto ją mieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:00
Jeśli myślimy o tym, żeby kiedyś wziąć większy kredyt np. na zakup mieszkania, to historię kredytową warto zacząć budować już na progu dorosłego życia. Czym ona jest i jak dbać by była pozytywna?
rozwiń zwiń