Mała czarna - jak przyrządzić dobrą kawę w domu?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 17:50
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka. Żeby zrobić w domu dobrą kawę, wcale nie potrzebujemy drogiego ekspresu. Sprawdzamy, co warto wiedzieć, zanim ją zaparzymy.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: shutterstock/jazz3311

Z ekspresu czy po turecku? Latte, cappuccino, macchiato, americano, a może mała czarna? Kawa może być przyrządzana na wiele sposobów. Sprawdzamy, jak sprawić, żeby w domu smakowała tak, jak w kawiarni.

Najważniejsze jest ziarno

- O smaku i jakości kawy decyduje ziarno, musi być też ono dostosowane do urządzeń, które posiadamy. Do ekspresów ciśnieniowych, automatycznych, a także do kawiarki potrzebujemy ciemno wypalanego ziarna, które ma odpowiednie właściwości po zmianie struktury chemicznej - mówi barista Paweł Świderski. - Taka kawa będzie dawała nam przyjemniejszy, dużo gęstszy i słodszy smak. Stosując jaśniej wypaloną kawę, może ona wyjść nam nieprzyjemnie kwaśna. Kupujmy kawy z oznaczeniem "espresso" i nie bójmy się tego. W przypadku kawy zaparzanej lepiej wybrać ziarna jaśniej wypalane.

Barista poleca kupowanie kawy wysokojakościowej z segmentu "speciality". Będziemy wtedy wiedzieć, jakie jest jej pochodzenie, kiedy została wypalona i jaki ma profil sensoryczny. Najważniejsze jednak jest znalezienie swoich preferencji. Kawy pochodzące z różnych regionów mają bowiem różne walory smakowe.

- Lepszych kaw najlepiej poszukiwać w specjalistycznych sklepach. W marketach z reguły znajdziemy najczęściej segmenty "commodity" i "premium". "Commodity" to kawa tzw. przemysłowa, czyli tak naprawdę nic nie wiemy o jej pochodzeniu - tłumaczy gość Czwórki. - W kawach "premium" pojawiają się jednak już oferty, które aspirują, żeby swoim składem nawiązywać do kaw "speciality", i wiemy o nich więcej. Dobrze zainwestować w jakość, bo po wyborze dobrej jakości ziarna nawet "plujka" nabierze innego wymiaru smakowego.

Zobacz także:


Najlepsza Arabica

Możemy wybierać z różnych gatunków kaw. Do najpopularniejszych należy arabica i robusta. Arabica jest uznawana za szlachetniejszą odmianę kawy i jest najbardziej pożądana. Robusta, ze względu na formę uprawy, w obronie przed insektami produkuje więcej kofeiny i przez pojawiającą się gorycz jest mniej atrakcyjna dla konsumentów. 

- Ważne jest pochodzenie ziarna. Świat dzielimy na trzy podstawowe regiony kawowe. Na Afrykę, Amerykę Południową i Łacińską oraz Azję i kawałek Oceanii - tłumaczy barista. - Jeśli chodzi o kawy afrykańskie, są one bardziej rześkie, delikatne, bardziej herbaciane i owocowe w swoim profilu sensorycznym. Kawy z Ameryki Południowej są bardziej słodkie, można je przyrównać do smaku czekolady, kakao i orzechów. Kawy azjatyckie są bardziej intensywne i wytrawne. Każdy musi więc wcelować w swój kontynent, a potem kraj pochodzenia.

Posłuchaj
03:20 Czwórka/Dajesz Radę - 24.08.2022.mp3 Jak przygotować dobrą kawę w domu, radzi barista Paweł Świderski (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Mielenie ważna rzecz

Na smak kawy wpływ ma także sposób mielenia ziaren. Stosując do zaparzania metody ciśnieniowe, czyli ekspres lub kawiarkę, kawę lepiej zmielić drobniej. Dzięki temu urządzenie wyciągnie więcej esencji. - Wszystkie kawy przelewowe i "plujka" wymagają grubszego mielenia, ponieważ jest tam dłuższy kontakt z wodą. Im dłuższy kontakt z wodą tym ziarno powinno być grubiej zmielone, żebyśmy nie zrobili nadekstrakcji, czyli "przeparzenia" kawy - wyjaśnia Paweł Świderski. - Grubiej zmielona jest delikatna i przyjemna dla naszego podniebienia, a nie pełna goryczy.

Najlepiej też mielić kawę tuż przed zaparzeniem. Wcześniej zmielone ziarno narażone jest na wietrzenie i smak naparu nie jest już tak intensywny.


Wątpliwa rozpuszczalna

Barista nie poleca kaw rozpuszczalnych. - Praktycznie nic o nich nie wiemy. Zazwyczaj są to ziarna, które zostały zliofilizowane i z tego zrobiono kawę rozpuszczalną - zauważa rozmówca Marty Hoppe. - Nie mamy ani pochodzenia, ani daty przygotowania. Pijemy napar i nie wiemy, jakie ma właściwości.

Do przygotowania kawy możemy korzystać z przeróżnych urządzeń, nie tylko ekspresów. Można korzystać m.in. z drippera, aeropressu czy kultowego chemexa, który pojawiał się w filmach o Jamesie Bondzie i serialu "Przyjaciele". Urządzenie znalazło swoje miejsce na stałej ekspozycji sztuki użytkowej w Nowym Jorku. Żeby nieco urozmaicić smak kawy, możemy jako dodatku używać mleka roślinnego, np. migdałowego, sojowego itp. Dzięki niemu otrzymamy niepowtarzalną kompozycję smakową.  


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Paweł Świderski (barista, II wicemistrz Polski Brewers Cup)

Data emisji: 24.08.2022

Godz. emisji: 14.08

awCzytaj także

Zioła na talerzu. Naturalny sposób na zdrowie i wyrazisty smak potraw

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 19:07
Prawdziwym królem domowej apteczki jest suszone oregano. Pracę jelit poprawią mięta, szałwia, koper włoski, koperek, rumianek, majeranek. Ból gardła zredukują szałwia, tymianek i czosnek. Na włosy, skórę i paznokcie dobrze działa pokrzywa albo skrzyp polny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice organizmu. Jak pomaga nam kontakt z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 17:30
O kojącym wpływie przyrody na nasze zdrowie i samopoczucie wiadomo nie od dziś. Sprawdzamy, jak na przebywanie wśród zieleni reaguje nasz organizm.
rozwiń zwiń