Jaki wpływ mają na nas media społecznościowe?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 15:15
Jakie mechanizmy rządzą światem social mediów. Co się kryje po drugiej stronie ekranu? Jakie zagrożenia może to dla nas nieść? Na te pytania próbuje odpowiedzieć film "The Social Dilemma".
Film The social dilemma obnaża działanie platform społecznościowych.
Film "The social dilemma" obnaża działanie platform społecznościowych. Foto: shutterstock/

To, że media społecznościowe mogą uzależniać i być szkodliwe nie jest już odkryciem dla nikogo, kto z nich korzysta. - W dokumencie Jeffa Olłowskiego "The Social Dilemmabyli pracownicy platform wyjaśniają, że szkodliwość platform społecznościowych to ich cecha, a nie działanie uboczne - mówi Ada Janiszewska. - Eksperci z Doliny Krzemowej ujawniają w nim prawdę o mediach społecznościowych.


Czy świadoma manipulacja?

Według osób wypowiadających się w filmie, manipulacji jesteśmy poddawani z pełną świadomością. Platformy wykorzystują zebrane przez nie dane nie tylko do prezentowania spersonalizowanych rekomendacji, ale ich celem jest również wpływanie na nasze działania i wybory. Tym samym zamieniają użytkowników w łatwą zdobycz dla reklamodawców i nie tylko.

- Jedna z ekspertek Uniwersytetu Stanforda, która zajmuje się uzależnieniami, wyjaśnia w tym dokumencie, że firmy wykorzystują ewolucyjną potrzebę mózgu na relacje międzyludzkie - mówi nasza dziennikarka. - Roger McNamee, wczesny inwestor Facebooka składa mrożące krew w żyłach zarzuty. Ich wypowiedzi przeplatane są z bardziej fikcyjnymi scenami, które pokazują rodziny cierpiące z powodu uzależnienia od mediów społecznościowych.

"Lubię to" wywołuje żal

Od Justina Rosensteina, twórcy najbardziej powszechnego przycisku "lubię to" możemy usłyszeć, że ta funkcja Facebooka pierwotnie miała na celu szerzenie pozytywnych emocji. Jednak okazuje się, że ludzie także czują się zranieni i pominięci, jeśli nie dostają lajków. - Oprócz tego film pomaga nam zrozumieć, jak działa sieć. Dla wielu z nas pojęcie algorytmów jest trudne do uchwycenia. W dokumencie jednak weterani Doliny Krzemowej tłumaczą jak powstały znane funkcje, jak działają i jaki mają wpływ na nasze codzienne życie - mówi Ada Janiszewska. - To już od nas zależy jak je ocenimy. Czy są dla nas pozytywne, czy jednak szkodliwe.


Źr. Youtube/The Social Dilemma | Official Trailer | Netflix


Posłuchaj
04:38 Czwórka/Stacja Nauka - The Social Dilemma 07.01.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o filmie "The Social Dilemma" (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował: Ada Janiszewska 

Data emisji: 07.01.2022

Godzina emisji: 12.23

aw

Czytaj także

Dla nauki poświęcili zdrowie i życie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 17:24
Wśród licznych biografii zasłużonych dla dziejów świata znajdziemy naukowców, którzy swej pracy i pasji poświęcili życie, a ich odkrycia stały się podwaliną wielu dziedzin współczesnej nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szklane elementy - dlaczego mogą być niebezpieczne dla ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:20
Jak podkreśla Fundacja Szklane Pułapki, zderzenie z szybą lub innym szklanym przedmiotem może być dla ptaków zabójcze. Takie przypadki zauważyli na swoim kampusie studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i postanowili temu przeciwdziałać.
rozwiń zwiń