Polskie Radio
Section05
złoto

Kosztowny wyraz miłości. Dlaczego dajemy biżuterię bliskim nam osobom?

Nadchodzi sylwester, a w dalszej perspektywie – karnawał. Choć w tym roku nie ma hucznych balów, to nawet domowe spotkanie jest dobrą okazją, by założyć biżuterię kojarzącą się z uczuciem, może nawet z miłosnym przesłaniem. Od kiedy ludzie wyrażali uczuciowe zaangażowanie w formie kosztownej biżuterii? I jak to robili? W jaki sposób kodowali przesłania, aluzje, podteksty?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo złoto symbole Monika Małkowska

Polska muzyka z dobrym tekstem

– Piosenka może być napisana dla pieniędzy, ale ważne jest, by była oparta na ciekawych pomysłach muzycznych, no i musi zawierać tekst, a najlepiej dobry tekst. Takich interesujących tekstów pojawi się dziś co najmniej kilka – tymi, nawiązującymi do kultowego utworu grupy Republika, słowami wtorkową "Naszą tonację" rozpoczął Radosław Okrasko. Oprócz grupy Grzegorza Ciechowskiego w programie pojawili się m.in. Mrozu oraz Wojciech Waglewski.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Radosław Okrasko Trójka Republika Wojciech Waglewski mrozu złoto

KONGRES 590 Prezes NBP chce powiększyć rezerwy złota. Będzie wniosek o zakup kolejnych 100 ton

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że zwrócił się do zarządu Narodowego Banku Polskiego o zgodę na zakup kolejnych 100 ton złota w charakterze rezerw. Jak oświadczył podczas wystąpienia na Kongresie 590, jego zamiarem jest, by złoto stanowiło 10 proc. rezerw walutowych NBP. Dlatego - jak stwierdził - w miarę wzrostu wartości tych rezerw, powinny następować kolejne zakupy złota.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP złoto rezerwy walutowe inflacja dewizy Kongres 590 Adam Glapiński

Królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke w Muzeum Żup Krakowskich

Wystawa "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke" w Wieliczce prezentuje wyjątkowej urody i szczególnej wartości wyroby złotnicze należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Ekspozycję, której patronuje Program 1 Polskiego Radia, przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.  
Zobacz więcej na temat:  Wieliczka Katarzyna Jankowska wystawa złoto Wawel