"Nadzwyczajny koncert symfoniczny w hołdzie Ofiarom" w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 10:00
10 kwietnia 2020 roku mija dziesięć lat od katastrofy smoleńskiej. W rocznicę tragedii Polskie Radio przypomniało "Nadzwyczajny koncert symfoniczny w hołdzie Ofiarom". 
.
.Foto: Grzegorz Lipiński

Na koncert składają się dwa kanoniczne dla polskiej muzyki utwory związane z martyrologią katyńską - "Epitafium katyńskie na orkiestrę" Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia - "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

Wykonawcami są Polska Orkiestra Radiowa (obecnie: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), Sinfonia Varsovia, Wioletta Chodowicz - sopran. Dyrygował Łukasz Borowicz.

Koncert odbył się w studiu Polskiego Radia 18 kwietnia 2010 roku, w dniu pogrzebu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Został zarejestrowany i wydany w albumie "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej 2010 roku".

Niezwykłe albumy

Polskie Radio wydało dwa pomnikowe albumy fonograficzne w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej: „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo” oraz „Smoleńsk – ostatnia misja”, których fragmenty zostaną zaprezentowane na wszystkich antenach Polskiego Radia.

ALBUM SMOLENSK 1200.jpg
10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

Album pt. "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" jest pełnym fonograficznym kompendium wiedzy na temat prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego. Zamieszczone na pięciu płytach CD archiwalne wypowiedzi prezydenta z całego okresu jego urzędowania uzupełnia ciekawa i wyjątkowa szata graficzna. Współtworzy ją przeszło sto fotografii dokumentujących ważne momenty prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego.

Okładka płyty Okładka płyty

Album pt. "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" składa się z dwóch płyt. W warstwie słownej wydawnictwa (CD 1) znajdują się zarejestrowane w czasie uroczystości żałobnych, które odbyły się po 10 kwietnia 2010 r., archiwalne nagrania wypowiedzi ważnych postaci Kościoła oraz polskiej polityki i najnowszej historii takich jak kard. Józef Glemp, kard. Kazimierz Nycz, Janusz Śniadek, Maciej Łop​iński. Ta część albumu zawiera listę 96 ofiar katastrofy wraz z biogramami przygotowanymi pod redakcją Mariana Piotra Romaniuka (Dom Wydawniczy Rafael).

lech kaczyński 663.JPG
Lech Kaczyński - sylwetka prezydenta

W warstwie muzycznej wydawnictwa (CD 2) znalazły się dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory: związane z martyrologią katyńską: "Epitafium katyńskie na orkiestrę" Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia - "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Jest to zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego W hołdzie Ofiarom, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 18 kwietnia 2010 r.  

Portal PolskieRadio24.pl przygotował RAPORT SPECJALNY, w którym znajdą się wyjątkowe rozmowy z ekspertami, publicystami i świadkami tamtych dni. Publikujemy także najważniejsze analizy i informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego. Całość uzupełnia bogaty zbiór materiałów archiwalnych poświęconych prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pierwszej damie - Marii Kaczyńskiej.

Katastrofa smoleńska - raport specjalny redakcji PolskieRadio24.pl Katastrofa smoleńska - raport specjalny redakcji PolskieRadio24.pl

******************

Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 czasu polskiego (10.41 czasu moskiewskiego), kiedy to polski samolot rządowy Tu-154M rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Zginęło 96 osób - wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współpracownik Lecha Kaczyńskiego: dziś brakuje takich polityków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 13:24
– Lech Kaczyński był na tyle unikalnym politykiem, że wiedział bardzo dobrze, co robi i jakie są konsekwencje tych czynów. Dzisiaj wśród polityków brakuje takiego odczucia, że ich działania mogą mieć dalekosiężne znaczenie – mówił w Jedynce były współpracownik śp. Prezydenta, Marcin Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: pamiętamy, co się działo po tragedii smoleńskiej. Wtedy budowaliśmy żywy pomnik

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 20:03
- Wiemy, jak było trudno w pierwszych miesiącach, co działo się pod Pałacem Prezydenckim, te sceny wokół krzyża, który postawili zaraz po tragedii harcerze. To zdziczenie, które spotkało tych, którzy pod krzyżem oddawali hołd tym, którzy polegli - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem 24 opowiadając o drodze, jaką trzeba było przejść zanim udało się zbudować pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyjątkowe świadectwo tragedii smoleńskiej". Jan Józef Kasprzyk o albumach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:45
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi, że albumy Polskiego Radia poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej są wyjątkowym świadectwem tamtej tragedii. Polskie Radio w 10. rocznicę katastrofy w Smoleńsku wydało dwa unikatowe albumy: "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
rozwiń zwiń