Nieprzeciętni 2021. "Egzamin bez oceny" - Krzysztof Chojecki przed maturą

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 07:35
Krzysztof Chojecki jest finalistą plebiscytu Nieprzeciętni 2019. Nieprzeciętna okazała się jego pasja do nauczania matematyki. Z uczniami jest na ty, a matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

nieprzeciętni 1200 tekst_BB.JPG
Nieprzeciętni 2021. Czas na decyzję jury!

Matematyczna pasja Krzysztofa Chojeckiego sprawiła, że został on zgłoszony do Czwórkowego Plebiscytu. Dziś nauczyciel ma 32 lata, od lat uczy w niecodzienny sposób. Prowadzi też kanał na YouTubie, na którym znajdują się filmy o tematyce matematycznej.


Posłuchaj
10:17 czwórka reportaż 29.04.2021.mp3 Nieprzeciętni 2021. "Egzamin bez oceny" - reportaż Weroniki Puszkar (Reportaż/Czwórka)

Krzysztof Chojecki podkreśla, że czuje się młody duchem. Dobrze dogaduje się z uczniami, zna ich sposób mówienia i traktuje ich po partnersku. - Jestem z uczniami na ty, to powoduje wiele dyskusji w szkole wśród nauczycieli - mówi matematyk. - Uważam, że jeśli uczeń polubi nauczyciela, to będzie brał od niego wszystko, co ten ma do zaoferowania, bo będzie się czuł bezpiecznie na lekcjach, a te będą sprawiały mu przyjemność - dodaje. 


Maciej Margas Fot_Medialoona 1200.jpg
Nieprzeciętni 2021. "Mam Warszawę u stóp". Co słychać u Maćka Margasa?

Wspominając czas szkoły i studiów, Krzysztof Chojecki przypomina sobie zaledwie dwóch nauczycieli, którzy traktowali go po partnersku, których lubił. Z tego powodu Krzysiek dziś uczy tak, jak sam chciałby być uczony. Odchodzi od XIX-wiecznego, pruskiego systemu.  

- Moi uczniowie, wchodząc do klasy, mówią: "cześć", "siema", "elo", "witam". Nie uważam, żeby to był brak szacunku - opowiada. - W szkole lubiłem matematykę, ale ocenami "obrywałem". Jestem żywym przykładem, że oceny nie odzwierciedlają tego, co potrafimy. Nie stawiam ocen, jedynie na koniec roku, bo tego wymaga system. Swoim uczniom daję informacje zwrotne, staram się z nimi rozmawiać. Rekomenduję im tematy, które powinni powtórzyć, jeśli jest taka potrzeba. Robię notatki, przesyłam rodzicom. Informacja zwrotna też jest oceną - to ocena jakościowa, a nie ilościowa - podkreśla. 


ZOBACZ WIĘCEJ Matura 2020. Matematyka - zdania na dowodzenie >>>

fotograf aparat shutt 1200.jpg
Maciej Margas: ludzie nieprzeciętni zarażają innych pasją

Za chwilę matury. Wielu uczniów sięga do internetu, by tam szukać materiałów powtórkowych. Takie przygotowuje też Krzysztof Chojecki. - Robię live'y pomagające przygotować się do matury. Jedna z moich lekcji zgromadziła przed monitorami 4000 osób - wspomina. - Moim zdaniem popularyzowanie matematyki powinno się odbywać przez idoli dzieci. Moim marzeniem jest, żeby edukacja była tak modna, jak teraz jest bieganie - dodaje. 

NIEPRZECIĘTNI 2021 - serwis specjalny >>>

***

Reportaż Weroniki Puszkar 

Data emisji: 29.04.2021

Godz. emisji: 21.17

pj

Czytaj także

Nieprzeciętni 2021. Co słychać u uczestników z poprzednich lat?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:20
Trwa kolejna odsłona Plebiscytu Nieprzeciętni 2021, w którym szukamy ludzi o niebanalnych pasjach. Julia Kaffka i Anna Dragan-Babraj brały udział w poprzednich edycjach Plebiscytu. Sprawdzamy, co u nich słychać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2021. "Mam Warszawę u stóp". Co słychać u Maćka Margasa?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:34
Maciej Margas był nominowany do tytułu Nieprzeciętnego w roku 2017.  Jako pierwszy w Polsce wykonał nocne zdjęcia Warszawy z pokładu śmigłowca bez drzwi, lecąc 3,5 kilometra nad Ziemią.
rozwiń zwiń