Letnia moda. Wycieczka na plażę sprzed 100 lat...

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 11:30
- Moda na plażowanie pojawiła się na poczatku XX wieku. Na początku panie ubierały się w tak zwane stroje plażowe. Kostiumy weszły do mody nieco później - opowiada w Czwórce Joanna Polkowska z GHR Bluszcz, zajmująca sie rekonstrukcją mody dawnej.
Audio
  • Moda plażowa wczoraj i dziś (Dzień Kobiet/Czwórka)
Jaka moda panowała na bałtyckich plażach w pierwszej połowie ubiegłego stulecia? (zdjęcie ilustracyjne)
Jaka moda panowała na bałtyckich plażach w pierwszej połowie ubiegłego stulecia? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Everett Collection/Shutterstock.com
Sprawdź także:
Barbara Hulanicki 1200x660 PAP.jpg
Barbara Hulanicki: ubierałam gwiazdy zanim zabłysły

- Wśród pierwszych plażowiczek panowała moda na stroje z falbanami, długie tuniki i obszerniejsze spodnie do uda. Z biegiem czasu to ulegało zmianie. Potem panie zakładały coś przypominającego męski trykot. Zaczęły odsłaniać ciało - mówi Joanna Polkowska. Jak przekonuje, na plażę zakładano też często piżamy i szlafroki. - To był komfortowy i zwiewny strój na spacer po plaży lub kurorcie - podkreśla Joanna Polkowska.

Anna Kurowska, stylistka plażowa, mówi natomiast o tym, jak dziś nawiązujemy do plażowej mody dwudziestolecia międzywojennego, oraz jakie dominują w tym sezonie trendy. - Tendencja jest taka, by odsłaniać coraz więcej. Panuje dowolność. Głównym trendem jest wygoda, chociaż tego lata szczególnie modne są kostiumy jednoczęściowe, i to w kolorze białym - wyjaśnia ekspertka.

Jak w dzisiejszej modzie czerpie się z tradycji plażowania sprzed 100 lat? Jak wtedy wyglądał ekwipunek modnej plażowiczki, a jak wygląda on dziś? Kto wypromował modę na opalanie? Kiedy pojawiło się pierwsze bikini? Oraz jak chodziło się po plaży w szpilkach? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Goście: Joanna Polkowska (GHR Bluszcz, rekonstrukcja mody dawnej), Anna Kurowska (stylistka plażowa)

Data emisji: 30.06.2017

Godzina emisji: 8.22

jsz

Czytaj także

Odświeżamy szafę. Modowe wpadki tego lata

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 15:50
Temperatura wzrosła, garderoba stopniała. Wiosną i latem pokazujemy więcej, ale modowych wpadek nadal możemy zaliczyć sporo. - Szczególnie rażący jest nieodpowiedni rozmiar ubrań. Gdy robi się ciepło, chcemy się ochłodzić. Zamiast czegoś zwiewnego wybieramy zbyt ciasne szorty i bluzki - tłumaczy stylistka Karolina Wieczorek z szafagra.pl. A jakie wybierać materiały?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzież na wagę złota. Moda w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 14:14
- Należało być elegancką i zadbaną oraz nie zapominać, że wygląd jest oporem wobec okupanta. Strój miał manifestować niezłomność ducha - mówiła w Czwórce Joanna Mruk, autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce".  
rozwiń zwiń