Szkolenie psa - czy rasa ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 15:48
Dlaczego jednym psom aportowanie przychodzi łatwiej, a innym trudniej? Sprawdzamy, czy są rasy, które szybciej się uczą i wykonują polecenia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Veronika Fialova
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

- Jest dużo ras, które zostały wymyślone i zmodyfikowane genetycznie w procesie hodowli po to, żeby wzmocnić umiejętność aportowania, i do nich należą m.in. wszystkie Labradory, golden retrievery - mówi Aneta Awtoniuk behawiorystka zwierząt i trenerka psów. - Wszystkie aportery mają genetycznie zakodowaną zdolność chwytania przedmiotu, obiektu, i przynoszenia go do swojego przewodnika.


Posłuchaj
04:29 Czwórka/Stacja Nauka - pies nauka 15.09.2021.mp3 Aneta Awtoniuk opowiada, czy rasa ma znaczenie w szkoleniu psów (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Mamy więc rasy należące do aporterów, ale czy są również takie, które wyjątkowo trudno wyszkolić? - Najsłabiej polecenia człowieka wykonują psy, które nigdy nie były szkolone i to jest właściwie jedyny podział, jaki mogę wprowadzić - mówi specjalistka. - Z perspektywy trenera z 14-letnim stażem mogę powiedzieć, że nie ma takiego psa, którego nie mogę nauczyć konkretnej umiejętności, jeśli tylko jest ona dla niego fizjologicznie możliwa. Wszystko zależy od tego, jak prowadzimy proces nauki i co dajemy psu w zamian.


pies człowiek 1200.jpg
Inteligencja psów. Która rasa jest najmądrzejsza?

Zobacz także: 

Sekretem tutaj jest odpowiednia motywacja i wbrew pozorom nie dla każdego psa smakołyk jest najlepszym pomysłem. Prawdziwe motywowanie zależy od konkretnego psa i od tego, jakie ma on oczekiwania i potrzeby. - Dla jednego psa będą to smaczne kąski, dla innego zabawa z opiekunem, dla jeszcze innego spuszczenie ze smyczy i swobodna eksploracja środowiska lub drzemka w zacisznym miejscu - wymienia trenerka.

Pamiętajmy, że nagroda zawsze występuje bezpośrednio po działaniu. - Jeśli chcemy nauczyć psa siadania lub kładzenia się na komendę, to w momencie, kiedy powiemy "siad" i pies wykona polecenie, dajemy mu nagrodę - wyjaśnia Aneta Awtoniuk. - Właśnie tak go motywujemy - dodaje.

Nasz pupil wtedy wie, że im szybciej zrobi siad, tym szybciej dostanie to, na czym mu zależy. Jeśli jednak nauka psa będzie szła opornie, zawsze możemy zgłosić się o pomoc do trenera.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 12.17

pj

Czytaj także

"Co gryzie weterynarza?" - tajniki zawodu lekarza zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 16:45
Łukasz Łebek, lekarz weterynarii w fachowy i przystępny sposób przybliża tajniki swojej pracy. Właśnie wydana książka "Co gryzie weterynarza?" to zbiór jego doświadczeń w pracy ze zwierzętami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adopcja psa to nie "Ślub od pierwszego wejrzenia"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:50
Od wielu już lat prowadzone są kampanie na rzecz adopcji zwierząt ze schronisk. Jak one to odczuwają? Jak wygląda adopcja oczami adoptowanego psa? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babeszjoza. Przenoszą ją kleszcze łąkowe, ale i pospolite

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:36
Chorobę o nazwie babeszjoza znają doskonale właściciele psów. Wiedzą, że pupila trzeba przed nią chronić. Ostatnie badania pokazują, że jej nosicielami są nie tylko kleszcze łąkowe, ale i pospolite. 
rozwiń zwiń