Kuchnia meksykańska od kulis

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 14:25
W czwartek gościem "Pierwsze Słyszę" będzie miłośniczka kuchni Magdalena Keller-Bigda. Porozmawiamy o Meksyku i przepisach na meksykańskie dania.
Kuchnia meksykańska jest barwna, kolorowa i pikantna
Kuchnia meksykańska jest barwna, kolorowa i pikantnaFoto: shutterstock/Plateresca

Książka "Apetyt na Meksyk"  Magdaleny Keller-Bigdy to prosta droga do poznania meksykańskiej kuchni i delektowania się jej niezwykłymi smakami. Można w niej znaleźć 55 przepisów na pyszne meksykańskie dania na każdą okazję. Magdalena Keller-Bigda w swojej książce podaje przepisy na potrawy podawane w eleganckich restauracjach, a także te ze zwykłych barów, przydrożnych stoisk czy przyrządzane w meksykańskich domach. Oprócz przepisów poznamy ciekawostki kulinarne oraz wybrane meksykańskie warzywa i owoce popularne w Meksyku, a nieznane w Polsce. To kuchnia niezwykle urozmaicona, kolorowa, aromatyczna i zaskakująca, która dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Wcześniej jednak w Czwórce, opowiemy o Mikołajkach Folkowych w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka w Lublinie. W programie wydarzenia znajdują się warsztaty pieśni chorwackich, prezentacja instrumentów karpackich i Jarmark Cudów. Spotkaniu towarzyszą także koncerty, których również nie zabraknie w tym roku. 

Odwiedzimy też Skierniewice, gdzie powstaje baza, która pozwoli odbudować naturę. Tam właśnie zostanie zdeponowana rezerwa nasion roślin ogrodniczych i sadowniczych zagrożonych wyginięciem.

W audycji także: 

  • Serwis kulturalny.
  • Przegląd prasy.
  • Serwis sportowy.
  • Gamingowy Flesz

Zobacz także:

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (09.12) o godzinie 6.00 zaprasza Kamil Jasieński

aw

Czytaj także

Paella. Dużo więcej niż ryż z dodatkami

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 09:50
Co najczęściej hejtują Hiszpanie w sieci? Przepisy na paellę. Receptura tego narodowego dania jest jak matematyczny wzór. Nawet niewielkie odstępstwo spowoduje, że zamiast paelli otrzymamy zwyczajny ryż z dodatkami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarna Hiszpania - co do zjedzenia i obejrzenia?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 09:45
Po Włoszech, Portugalii i Stambule Bartek Kieżun wyruszył w podróż do Hiszpanii, by przywieźć z niej to, co najpyszniejsze w kraju wiecznej sjesty i południowego słońca. 
rozwiń zwiń