"Cesarz". Nowy tytuł na afiszu Teatru Capitol

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 11:30
Wrocławski Teatr Capitol szykuje się do pierwszej premiery w 2022 roku. Spektakl "Cesarz" powstał w oparciu o głośną książkę Ryszarda Kapuścińskiego. 
Co nowego w teatrze? Tego  dowiemy się w najbliższym wydaniu audycji.
Co nowego w teatrze? Tego dowiemy się w najbliższym wydaniu audycji.Foto: shutterstock/Fer Gregory

Książka Kapuścińskiego, wydana w 1978 roku, to fabularyzowany reportaż o dworze cesarza Hajle Sellasje I, który rządził w Etiopii w latach 1930–1936 i 1941–1974. Opowieści dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu w Capitolu jest Cezary Studniak. Za muzykę odpowiadają Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, a za ruch sceniczny Barbara Olech. Autorem scenografii jest Michał Hrisulidis, kostiumy zaś zaprojektowała Barbara Sikorska-Bouffal. W obsadzie znaleźli się aktorki i aktorzy wrocławskiego teatru: Helena Sujecka, Emose Uhunmwangho, Rafał Derkacz, Tomasz Leszczyński, Krzysztof Suszek, Michał Szymański, Mikołaj Woubishet i Michał Zborowski. Premiera Cesarza odbędzie się 3 lutego na Scenie Ciśnień, a gościem audycji będzie reżyser Cezary Studniak.

W programie opowiemy także o cyklu otwartych wykładów Tadeusza Kornasia "PRL: teatr studencki i inny". Wykład inaugurujący pt. "Czas odwilży. STS, Bim-Bom i inni" odbędzie się 3 lutego o godz. 17:00 w siedzibie Instytutu Teatralnego. Teatr studencki, teatr młodej inteligencji, teatr otwarty, teatr alternatywny, teatr offowy – to określenia, które, choć w pełni nie pokrywają się znaczeniowo, przenoszą nas do jednego, konsekwentnie rozwijającego się nurtu w kulturze. Jego początków można szukać u schyłku okresu polskiej wersji stalinizmu, czyli w połowie lat pięćdziesiątych. Zadekretowane wcześniej formy kultury masowej i socrealistyczne schematy tworzenia sztuki okazywały się coraz mniej wydolne. W środowiskach studenckich już od 1954 roku powstawały zespoły teatralne, które zaczęły stopniowo łamać narzucane socrealistyczne wzorce sztuki. Jednym z pierwszych, a z całą pewnością najbardziej znanych, był warszawski STS. Prawie równolegle w Gdańsku powstał Teatr Bim-Bom. Gdy w 1955 roku odbył się I przegląd teatrów studenckich - było ich wtedy ledwie kilka. Rok później powstało w całym kraju już kilkadziesiąt tego typu grup. Niektóre rozpadać się będą po jednym czy dwóch spektaklach - ale w ich miejsce powstaną nowe. Stopniowo rodzić się będzie prężny ruch teatrów studenckich.

Sprawdź także:

***

Na audycję "W to mi graj" zapraszamy w piątek (28.01) po godz. 14.05. Program poprowadzi Michał Piwowarek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl

Czytaj także

"Bareja wieczorową porą" na deskach teatru w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:00
- Scenariusz spektaklu "Bareja wieczorową porą" jest inspirowany twórczością Stanisława Barei i stanowi hołd dla tego świetnego reżysera - mówi reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Horzycy w Toruniu Łukasz Czuj. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co ciekawego w teatrze Druga Strefa? Sylwester Biraga w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 17:20
Teatr Druga Strefa jest jednym z najstarszych teatrów niepublicznych w Polsce. O jego historii i planach na przyszłość opowie jego twórca Sylwester Biraga. 
rozwiń zwiń