Frytki - belgijski przysmak z listy UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 09:50
Znana na całym świecie przekąska, która uchodzi za przysmak dzieciaków, jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Frytki belgijskie mają specjalną recepturę, ale można je też przyrządzić w polskim domu. 
Rocznie w Belgii produkuje się 4,5 miliona ton tego przysmaku
Rocznie w Belgii produkuje się 4,5 miliona ton tego przysmakuFoto: Piyaset/Shutterstock.com

Chrupkie na zewnątrz, miękkie w środku

Belgia to kraina wielu smaków, słynąca także z najlepszych na świecie czekoladek, gofrów i aromatycznego piwa. Polakom Belgia kojarzy się przede wszystkim z frytkami, które podobno po raz pierwszy zostały przyrządzone właśnie w tym kraju. Choć do tej przekąski przyznają się także Francuzi i Amerykanie, to frytki belgijskie - zdaniem gościa Czwórki - smakują najlepiej. - Robi się je ze specjalnego rodzaju ziemniaków i smaży w oleju zwierzęcym - tłumaczy kucharz Damian Hirsz. - Charakteryzują się tym, że są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Po prostu pyszne. 

Frytki nie dla wegetarian

Frytki belgijskie są grubo krojone i dwukrotnie smażone w łoju wołowym. Podawane są w papierowych rożkach, których zadaniem jest to, żeby wchłonąć nadmiar tłuszczu. Belgowie serwują je z wieloma sosami, a sami najchętniej jedzą je z majonezem. Nigdy z ketchupem. - Żeby zrobić to danie w domu, trzeba posiadać odpowiednie produkty i odpowiedni sprzęt, więc nie jest to takie proste - przyznaje rozmówca Mateusza Kulika. - W Polsce niestety nie występuje odmiana ziemniaków, której używają Belgowie, więc ten składnik jest trudno dostępny. Ziemniaki "Bintje" można jednak zastąpić "Irgą" lub "Irysem". Jeśli chodzi o olej wołowy - to do niedawna w ogóle nie był dostępny w naszym kraju, a teraz można go kupić, ale głównie w ilościach przemysłowych. Łój musi być czysty, bo z mieszanki nie uzyskamy pożądanego efektu.


Zobacz także:

Belgijski skarb narodowy

Frytki belgijskie smaży się we frytkownicy albo w odpowiedniej wielkości garnku, który zapewni nam mały spadek temperatury podczas smażenia. - Trzeba też mieć termometr, który pozwoli nam temperaturę kontrolować - dodaje gość Czwórki.

Posłuchaj
12:43 CZWÓRKA Nie na zarty - frytki 19.11.2022.mp3 Frytki begijskie - jak je przygotować w domu? (Nie na-żarty/Czwórka) 

Belgijskie frytki od czterech latach widnieją na liście UNESCO. W 2021 roku Belgowie postanowili wnioskować o status światowego dziedzictwa kulturowego dla swojej tradycji jedzenia frytek w tzw. fritkotach, czyli przydrożnych smażalniach. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Damian Hirsz (właściciel food trucka "Belgijki")

Data emisji: 19.11.2022 

Godzina emisji: 17.15

kul/kor

Czytaj także

Patatas bravas - ziemniaczana przekąska

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 08:17
Patatas bravas są jedną z najpopularniejszych tapas w Hiszpanii. Potrawa niezwykle prosta, której główną rolę odgrywają ziemniaki z ostrym sosem z papryki, oliwą z oliwek i mąki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Surf & turf - nieoczywiste połączenie. Kulinarne szaleństwo

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 09:00
Surf & turf to połączenie w głównym daniu mięsa i czegoś, co pływało. Najbardziej znane połączenie to pieczony ogon homara podawany z filet mignon, czyli częścią polędwicy wołowej, albo stek z krewetkami.
rozwiń zwiń