Chcesz jeść truskawki, czereśnie i orzechy? Adoptuj pszczołę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 17:40
- Dzięki owadom zapylającym i ich ciężkiej pracy dostajemy co trzeci kęs naszego jedzenia - mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska, organizatora akcji "Adoptuj Pszczołę".
Pasieki coraz częściej powstają także w miastach.
Pasieki coraz częściej powstają także w miastach.Foto: Shutterstock/blaskor

Dlaczego zapylacze wymierają?

To już dziesiąta odsłona akcji, której celem jest pomaganie dzikim owadom zapylającym. - One są nam niezbędne do życia, do tego, żebyśmy mieli co jeść. Tymczasem sytuacja, w której się znajdują, jest dość trudna - tłumaczy gość Czwórki. - Nowoczesne rolnictwo z syntetyczną chemią i wielkoobszarowymi uprawami roślin, które nie dają pyłków, kryzys klimatyczny i to, jak betonują się nasze miasta, ma bezpośredni wpływ na życie owadów zapylających i niestety obserwujemy wymieranie zapylaczy.  

Pszczeli superbohaterowie

Bez pszczół nie będzie truskawek, jabłek, malin, gruszek, czereśni, migdałów i orzechów, herbaty i kawy, a także ziół. - Dlatego jako Greenpeace Polska wraz z "pszczelimi bohaterami" stawiamy domki dla dzikich zapylaczy, dbamy o to, żeby miały co jeść, prowadzimy też działania, które mają na celu ograniczenie stosowania w europejskim rolnictwie szkodliwych pestycydów - wyjaśnia rozmówca Marty Hoppe. - I zachęcamy, żeby do nas dołączyć, bo każda pszczela adopcja jest na wagę złota. 

Na czym polega akcja "Adoptuj Pszczołę"?

W tym roku dzięki adopcjom i środkom, które w ten sposób uda się zebrać, zbudowane będą kolejne domy dla owadów zapylających. - Chcielibyśmy też kontynuować działania związane z wyrywaniem roślin inwazyjnych, na przykład niecierpka, który ładnie wygląda, ale jest szkodliwy dla naszych zapylaczy, zwłaszcza dla trzmieli - opowiada Krzysztof Cibor. - Ale chcemy również wspierać polską naukę, która uważnie przygląda się zapylaczom. Mamy przekonanie, że im więcej będziemy wiedzieć na ten temat, tym łatwiej będzie nam chronić te owady. Zależy nam, żeby szczególnie skupić się lepszym zbadaniu sytuacji owadów zapylających na obszarach górskich, bo tam sytuacja dynamicznie zmienia się wraz z klimatem.

Co tak naprawdę zagraża pszczołom | Greenpeace Polska

Sprawdź też:

Ekologia i pieniądze

W procesie ratowania pszczół chodzi nie tylko o ekologię i życie owadów, ale także o aspekty... ekonomiczne. - Rocznie pszczoły dają nam ponad 4 mld zł wynikające z darmowej pracy. To jedynie wartość produktów, które uzyskujemy dzięki zapylaniu, z wyłączeniem całej produkcji nasiennej, czyli np. 4 tys. gatunków europejskich warzyw - tłumaczyła w Czwórce ekspertka ds. różnorodności biologicznej Katarzyna Jagiełło. W Polsce żyją pszczoły miodne, zaliczane do grupy owadów społecznych, bowiem tworzą coś na wzór ludzkich, zhierarchizowanych relacji: mają przywódców i swoje obowiązki w pszczelich społeczeństwach. Funkcjonuje jednak także ponad 470 gatunków dziko żyjących samotników, budujących gniazda w szczelinach budynków bądź w glebie.

Posłuchaj
25:35 CZWÓRKA Dajesz Rde - pszczola 07.06^.2023.mp3 Jak zaadoptować pszczołę? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Krzysztof Cibor (Greenpeace Polska) 

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 14.15

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sadź drzewa na zdrowie i dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 20:30
W dzisiejszych czasach najważniejsza jest walka z kryzysem zdrowotnym, ale okazuje się, że dla wielu osób ekologia jest równie ważna jak pandemia.
rozwiń zwiń