"Adoptuj pszczołę". Greenpeace: te owady nas potrzebują

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 17:35
Wirtualna adopcja pszczoły to przelanie pieniędzy, dzięki którym można poprawić los wielu owadów! W tym roku akcja Greenpreace Polska "Adoptuj pszczołę" startuje po raz ósmy. 
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Jak podkreślał Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska, choć akcja organizowana jest pod hasłem "Adoptuj pszczołę", dotyczy tak naprawdę wielu gatunków owadów. - To cała masa owadów, nie tylko pszczoły miodne, ale też inne dziko żyjące. Są motyle, trzmiele - i wszystkie głównie z przez działalność człowieka - mają się coraz gorzej w ostatnich latach. Chcemy poprawić ich sytuację, bo to od nich w dużej mierze zależy nasz los. 

Posłuchaj
08:52 2020_09_23-08-15-23_PR4_Pierwsze słyszę.mp3 Dlaczego warto adoptować owady zapylające i jak to zrobić? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

shutterstock jedzenie plastik 1200.jpg
Jak mikroplastik zabija nasze komórki

Dlatego też jednym z haseł tegorocznej kampanii "Adoptuj pszczołę" jest dodatkowe: "I motyle". - Motyle są także owadami równie istotnymi, a poza tym im bardzo mocno doskwiera działalność człowieka, m.in. stosowanie pestycydów czy zmiany klimatyczne - tłumaczył ekspert. - Szczególnie motyle nocne, które pracują "na drugą zmianę", zapylające kwiaty, w sposób szczególny pokazują, jak istotna jest różnorodność biologiczna i odbudowanie jej. 

Czytaj także: 


orangutan_1200.jpg
Wymierają zwierzęta. Najgorzej jest na bagnach, mokradłach, torfowiskach

W ramach akcji organizatorzy planują stworzyć w także "Sieć życia", która wystartowałaby na wiosnę przyszłego roku. - To projekt realizowany razem z naukowcami z Uniwersytetu w Białymstoku, przeznaczamy na niego m.in. środki, które zbieramy dzięki adopcjom - mówił gość Czwórki. - Będą to łąki kwietne "na wypasie", czyli takie, które pomogą nie tylko dorosłym osobnikom, ale także młodym, czyli w przypadku motyli - gąsienicom. Mają one skomplikowany cykl życiowy, więc wymagają szczególnej bioróżnorodności i dodatkowych gatunków roślin. Nasze "Sieci życia" mają umożliwić im prawidłowe funkcjonowanie i rozwój. 

Czytaj także:

Jak podkreślał Cibor, bioróżnorodność, którą gwarantują nam owady zapylające, jest niezwykle istotna dla zdrowia i życia ludzi. Warto więc o nią zadbać. - Właściwie cała piramida życia opiera się na ich pracy, dlatego trzeba pozwolić im ją wykonywać - mówił ekspert. - Owady są tą grupą, która dziś wymiera najszybciej, co związane jest m.in. z nowoczesnym wielkoobszarowym rolnictwem. Tymczasem co trzeci kęs naszego jedzenia zawdzięczamy owadom zapylającym. Ważne jest, by powstrzymać pęd ku przepaści, który obserwujemy od kilku lat. Trzeba działać na poziomie lokalnym, ale także globalnym, żyć w sposób przyjazny ludziom, ale także zwierzętom, m.in. owadom zapylającym.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Krzysztof Cibor (Greenpeace Polska)

Data emisji: 23.09.2020

Godzina emisji: 8.15

kd/kul

Czytaj także

Szerszeń azjatycki w Europie. Im cieplej, tym będzie go więcej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:40
Pod nazwą szerszeń azjatycki kryją się dwa gatunki. Jeden z nich - vespa mandarinia - to jeden z największych szerszeni na świecie. Żyje m.in. w Japonii, Korei, Chinach i - jak się okazuje - od niedawna także w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń