"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu dało wolną rękę młodym ludziom

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 18:15
"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" to pierwsza wystawa przygotowana przez młodych wrocławian w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytania, co myślą, czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie. Szczególnie w odniesieniu do sztuki dawnej - mówi Grzegorz Wojturski, kurator wystawy. 
Wystawę pt. Impresje. Młodzi o sztuce dawnej można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Wystawę pt. "Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" można oglądać w Muzeum Narodowym we WrocławiuFoto: PAP/ Maciej Kulczyński
  • W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać wystawę "Impresje. Młodzi o sztuce dawnej". 
  • Młodzi ludzie przejęli rolę kuratorów, wybierając dzieła z zasobów muzeum, które nie są na co dzień eksponowane.
  • Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytania, co myślą, jak czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie i czego poszukują w sztuce dawnej.

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" - co to za wystawa?

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" to niecodzienna wystawa, którą można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Po raz pierwszy kierownictwo placówki zaproponowało młodym ludziom, żeby wcielili się w rolę kuratorów.

- To było niesamowite doświadczenie, ponieważ zbiory, jakie posiada Muzeum Narodowe, są naprawdę niezwykłe. Dostaliśmy dostęp do muzealnych magazynów i mogliśmy obejrzeć na własne oczy obrazy, które normalnie nie są dostępne - opowiada Marta Śledzińska, młoda współtwórczyni wystawy. - Zaczęliśmy więc od oglądania dzieł i to był bardzo dobry początek.

 

Jakie obrazy do wyboru mieli młodzi ludzie?

Młodzi kuratorzy mieli do wyboru około 300 dzieł z różnych epok: od średniowiecza do sztuki przełomu wieków XIX i XX. - Ciekawiło nas, jak te dzieła rezonują w umysłach i w percepcji współczesnego młodego człowieka - opowiada Grzegorz Wojturski. - Percepcji, która też jest związana z niedawnymi doświadczeniami, czasami dramatycznymi. Myślę tutaj o pandemii czy o wybuchu wojny na Ukrainie, które potrafią właśnie przez umysł i teksty młodych ludzi wybrzmieć w nowy sposób.


 

Młodzież wybrała z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu blisko 70 dzieł sztuki, do części z nich stworzyli teksty literackie, które również zostały zaprezentowane. - Pomysły i koncepcje były efektem współpracy - mówi Marta Śledzińska. - Konsultowaliśmy każdy etap naszej wystawy z kuratorami panem Sławomirem Ortylem i Grzegorzem Wojturskim. Także ta wystawa jest właściwie naszym wspólnym osiągnięciem.


Źr. YouTube/Muzeum Narodowe we Wrocławiu/Impresje. Młodzi o sztuce dawnej

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej". Co zobaczymy na wystawie?

Wśród dzieł, które można oglądać na ekspozycji "Impresje. Młodzi o sztuce dawnej", znalazły się prace niepokazywane na co dzień w muzealnych salach. - Młodzież wybrała m.in. płótna Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Vlastimila Hofmanna, Marii Niedzielskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Fryderyka Pautscha, Jana Styki, Józefa Szermentowskiego czy Witolda Wojtkiewicza - wymienia Grzegorz Wojturski. - Każda z sal poświęcona została jednemu tematowi, np. codzienność, jej portret, pod chmurami, sacrum, oblicza mężczyzny, wyostrzonym wzrokiem.

 

Posłuchaj
25:26 CZWORKA/Stacja kultura - impresje młodzi MNWr 26.03. 2024.mp3 O wystawie "Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" opowiadają Grzegorz Wojturski z Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Marta Śledzińska, współtwórczyni wystawy (Stacja kultura/Czwórka)

 

Jak zaznacza rozmówca Kasi Dydo, praca młodych współtwórców wystawy to nie tylko wybór dzieł sztuki i napisanie tekstów. Mieli swój udział także w tworzeniu plakatu wystawy, wymyślali memy, które pojawiły się w przestrzeni ekspozycji. Jedna ze współtwórczyń nakręciła film oraz zrealizowała spot reklamowy.  

Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 19 maja 2024 roku.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Grzegorz Wojturski (kurator wystawy, kierownik Działu Edukacji MNWr), Marta Śledzińska (współtwórczyni wystawy)

Data emisji: 26.03.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/mat. MNWr

kormp

Czytaj także

Patryk Różycki: próbuję ściągnąć sztukę z piedestału

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 19:05
Patryk Różycki, artysta malarz, znalazł się wśród nominowanych do Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. W swoim malarstwie często porusza wątki autobiograficzne, a wystawę jego prac pt. "Patryk Różycki - Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem" można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cinematographers. Objazdowa wystawa Piotra Jaxy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 19:20
Projekt Cinematographers autorstwa Piotra Jaxy to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. - To efekt 28 lat mojej pracy, podczas której sfotografowałem najlepszych twórców - mówi Piotr Jaxa w Czwórce. - Wśród nich są także kobiety, których jest coraz więcej i to mnie bardzo cieszy.
rozwiń zwiń