Warszawa. Gdzie szukać odległych dziejów miasta?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 20:50
Gościem niedzielnej audycji będzie m.in. historyk i autor książek Błażej Brzostek z którym porozmawiamy o historii Warszawy. Sprawdzimy gdzie szukać informacji na temat jej najodleglejszych czasów.
W audycji m.in. porozmawiamy o historii Warszawy.
W audycji m.in. porozmawiamy o historii Warszawy.Foto: shutterstock/Mark and Anna Photography

Błażej Brzostek, to historyk zajmujący się dziejami miast, życiem społecznym, badacz historii kobiet. Pisał między innymi o robotnikach epoki stalinizmu, o kuchni czasów PRL i o "małych Paryżach", jakimi chciały być Bukareszt i Warszawa. O stolicy pisze także w książce "Kawałek świata. Historia Warszawy od początku", przedstawia w niej nowy pomysł na historię Warszawy.

Przez "szaty książąt mazowieckich, kielichy, mapy, zegarki, plany, obrazy czy fotografie - aż po nakrycie głowy w kształcie Pałacu Kultury, które nosiła drag queen Shady Lady". W Czwórce opowie gdzie szukać informacji o najstarszych kartach naszej historii. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 15.00.

W dalszej części audycji, naszym gościem będzie Kamila Ciok z Fundacji Poland Helps Poland, z którą wybierzemy się na środek Oceanu Spokojnego, to gdzieś tam, gdzie przebiega linia zmiany daty, odnaleźć można kawałek Polski. Nie jest to jednak wyspa, ani terytorium zależne naszego kraju. To mała wioska, która nosi nazwę "Poland".

Położona jest na wyspie należącej do Kiribati. Dzięki inicjatywie "Poland Helps Poland" utrzymujemy kontakt z tamtejszymi "Polakami". Osoby z fundacji wspierają wolontariuszy którzy udają się na miejsce i wysyłają pomoc rzeczową. Po godzinie 17.00 sprawdzimy kim są mieszkańcy Poland - skąd zjawili się na wyspie Kiritimati, czym się zajmują i jak żyją.

W naszej popołudniowej audycji nie zabraknie także najlepszej Czwórkowej muzyki.


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w niedzielę (16.06) o godzinie 15.00 zaprasza Jędrzej Rosiewicz

aw/mat.wyd.

Czytaj także

Fiskars to miasto sztuki, nie tylko noży i nożyczek

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 13:38
Finlandię kojarzymy głównie z Helsinkami, Laponią i Muminkami. Warto zagłębić się mocniej w ten kraj i poznać jego tajemnice. Wyjątkowym miejscem jest Fiskars, niezwykle malownicze miasteczko znane z nożyczek, które dziś wyrasta na fińską stolicę sztuki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i auta 4x4 - przyciągają turystów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:36
Wyprawa na Malediwy i podróże autami 4x4 wymieniane są w zestawieniach trendów podróżniczych na rok 2024. Kasia i Kuba, autorzy bloga Dobra Podróż, starają się wyprzedzać trendy i uczyć odpowiedzialnych podróży. 
rozwiń zwiń